• İstanbul8 °C
  • Ankara6 °C
  • İzmir11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB: 19 üye ülke iltica kurallarını ihlâl etti
2015-09-23 14:00:03

AB: "19 üye ülke iltica kurallarını ihlâl etti"

Avrupa Komisyonu, aralarında Fransa ve Almanya'nın da bulunduğu 19 üye ülkenin birlik müktesebatında bulunan ve bağlayıcı olan iltica kurallarını ihlâl...
Avrupa Komisyonu, aralarında Fransa ve Almanya'nın da bulunduğu 19 üye ülkenin birlik müktesebatında bulunan ve bağlayıcı olan iltica kurallarını ihlâl ettiğini söyledi.

BBC Türkçe'de yayınlanan habere göre, Avrupa'ya gelen sığınmacılara uygulanan muameleyi eleştiren Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ihlâller nedeniyle üye ülkelerin yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı ve "Artık üye ülkelerin harekete geçip üzerlerine düşeni yapması gerek" dedi.

Avrupa Birliği liderleri Brüksel'de göçmen krizini görüşmek için acil toplantı gerçekleştiriyor. Komisyon'un önerdiği ve 120 bin ilave sığınmacıya AB üyesi ülkelerde mülteci statüsünün verilmesini kapsayan tasarı bugünkü zirvenin ana konusu.

Ancak Romanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan, mülteci kotası teklifine karşı çıkıyor.
Slovakya konuyu yargıya taşıyacağını da açıklamış durumda.

Zirvenin diğer konu başlıkları arasında ise AB sınır güvenliğinin güçlendirilmesi ve Suriye'nin komşularına maddi yardımın artırılması var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim