• İstanbul24 °C
  • Ankara16 °C
  • İzmir22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDden Türk Çelik Sektörünün Beklentisi
2015-09-03 11:10:02

ABD'den Türk Çelik Sektörünün Beklentisi

ABD’li yerli üreticilerin Türk çelik sektörüne yönelik baskıları ağırlaşıyor.ABD Ticaret Bakanlığı aralarında Türkiye’nin de olduğu 7 ülkeden...
ABD’li yerli üreticilerin Türk çelik sektörüne yönelik baskıları ağırlaşıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı aralarında Türkiye’nin de olduğu 7 ülkeden ithal edilen sıcak yassı çelik ürününe yönelik soruşturma başlattı. Sıcak Yassı Soruşturmasının, ABD’nin iç piyasasını ve kâr marjlarını korumak amacıyla agresif bir şekilde haksız yere açtığı soruşturmalar serisinin sonuncusu olduğunu belirten Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yerli üreticileri, Türkiye’nin yanı sıra Güney Kore, Brezilya menşeli “sıcak yassı” ürününde bir telafi edici vergi ve yine aynı üründe Avustralya, Japonya, Hollanda, Birleşik Krallık, Güney Kore, Brezilya ve Türkiye’den yapılan ithalata yönelik bir anti-damping soruşturması başlatılması amacıyla ABD Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulundu. Şikâyetlerin incelenmesinin ardından, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC) 11 Ağustos 2015 tarihinde, ABD Ticaret Bakanlığı ise 1 Eylül 2015 tarihinde incelemelerini başlattı.

 

 

 

 

Açıklamasında ABD Ticaret Bakanlığı’nı yanlı davranmak konusunda eleştiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “ABD’li üreticilerin korumacı tutumlarının yanı sıra ABD Ticaret Bakanlığı da son zamanlarda karşılaştığı politik baskılar sonucu geçmişin aksine yanlı bir tutum sergilemeye başladı. ABD Ticaret Bakanlığı ve ilgili diğer otoritelerin haksız gerekçeler ile ithalatı engellemek amacıyla yürüttükleri soruşturmalar bu durumu kanıtlar nitelikte. Dünya ticaretine yön vermede ve bu ticaretin adil bir biçimde yürütülmesinde sorumluluğu olduğu kabul edilen ABD makamlarının bu kararları yerli üreticilerin yoğun baskısı altında almış olması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

 

 

 

 

Türk çelik sektörü ABD’nin aleyhte karar vermesi halinde soruşturmanın Dünya Ticaret Örgütü’ne götürülmesi için girişimlerde bulunacak

 

 

 

Namık Ekinci açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Son birkaç davada, ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaklaşımı konusunda şikâyetlerimizi değişik platformlarda dile getirmeye çalıştık. ABD’li makamların Sıcak Yassı Soruşturmasında bahsettiğimiz taraflı tutumunu devam ettirmesi ve soruşturma sonucunda haksız gerekçelerle karar vermesi durumunda, bu soruşturmanın Dünya Ticaret Örgütü nezdinde incelenmesi için girişimlerde bulunmaktan çekinmeyeceğiz. İncelemeler doğru şekilde yürütüldüğü takdirde Türk çelik sektörünün devlet teşviki almadığı ve damping yapmadığının görüleceğine eminiz.”

 

 

ABD’nin adil olmayan biçimde açtığı bu soruşturmaların önüne geçilmesi ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmasının elzem olduğunun altını çizen ÇİB Başkanı Namık Ekinci, “Bu soruşturmadan bizim gibi muzdarip olan tüm ülkelerle her zaman iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz” diyerek sözlerine son verdi. 

Haber: Konyahayat.com  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim