• İstanbul13 °C
  • Ankara13 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP iktidarı için silah kullanıyor
2015-10-12 21:00:03

"AKP iktidarı için silah kullanıyor"

Demirtaş, Ankara'da yapılan saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak AKP'nin "iktidar için silahı kullandığını" iddia etti.CNN International'a konuk olan...
Demirtaş, Ankara'da yapılan saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak AKP'nin "iktidar için silahı kullandığını" iddia etti.

CNN International'a konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti'yi eleştirdi. Ankara saldırısından AK Partiyi sorumlu tuttu.

Demirtaş konuşmasında; "IŞİD'e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD'in büyümesine göz yumuldu" diyen Demirtaş IŞİD'in, devlet desteği olmadan bu tür saldırıları gerçekleştiremeyeceğini öne sürdü. Demirtaş, AKP'nin "iktidar için silahı kullandığını" dedi.

Saldırıdan hükümeti sorumlu tuttuklarını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, önleyici güvenlik tedbirlerinin alınmamasının bu sorumluluğu artırdığını söyledi.

Demirtaş, AKP'nin "iktidar için silahı kullandığını" söyledi.

'DEVLET İÇİNDE IŞİD'İ DESTEKLEYENLER VAR'

Demirtaş, "Şimdiye kadar 98 arkadaşımızı yaşamını yitirdi, 100'den fazla kişi de yaralandı. Henüz kendilerini patlatan canlı bombaların kimliğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Son altı ayda çok sayıda saldırıyla karşı karşıya kaldık. Bu saldırıyı IŞİD'in yapmış olabileceğine dair işaretler var ancak devlet içinden de IŞİD'i destekleyen kişilerin olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"Yani saldırıdan hükümeti de sorumlu tutuyorsunuz?" sorusuna Demirtaş'ın cevabı:

"Tabii ki sorumlu tutuyoruz. IŞİD'e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD'in büyümesine göz yumuldu. Türkiye içinde de IŞİD militanlarının biliniyor olmasına rağmen hiçbir tutuklama yapılmadı. Ankara, MİT'in de bulunduğu koca bir şehir olmasına rağmen gerekli güvenlik önlemleri alınmadı. Diyarbakır'da da yüzlerce kişini ölümü hedeflenmişti ve oradaki canlı bomba saldırıdan kısa bir süre önce gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Bu gelişmeler, devlet içinde IŞİD'e destek veren kesimlerin olduğunu düşündürüyor. Sonuç olarak hükümet bu olaydan da tamamıyla sorumludur." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim