• İstanbul13 °C
  • Ankara7 °C
  • İzmir15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlar Kurulu Kararı: Ölenlerin yakınlarına...
2015-10-12 19:55:02

Bakanlar Kurulu Kararı: Ölenlerin yakınlarına...

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş bir açıklama yaptı.Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü...
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş bir açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. "Olayda iki intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz. İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor" dedi.

Numan Kurtulmuş açıklamasına şöyle devam etti.

"Olayın oluş şekli, bombanın şekli, kullanılış şekli, tarzı, bunların hepsi Suruç'taki bombalama eylemleriyle bir benzerlik gösterdiği ortaya çıkıyor. Olay anından itibaren bu olayın hakikatinin araştırılması bakımından da iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmiş bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak da rakam vermek istemiyorum, çok sayıda gözaltının gerçekleştiği, bu gözaltılar üzerinden hem olağan şüpheliler üzerinde, hem de olağan dışı şüpheliler ihtimali üzerinde çok titizlikle çalışıldığı, bu konuyla ilgili gerekli ve gerçekten sonuç alıcı adımların atılabilmesi için spekülasyonların yapılmaması gerektiğini bir kere daha ifade etmek isterim.

Terörden, terörün ortaya çıkardığı tablodan hiç kimse siyasi bir sonuç devşirmeye kalkmasın. Buradan bir parti siyaseti, buradan 1 Kasım seçimlerine yarayacak bir siyasi söz üretmek, aslını, gerçeğini bilmediği bazı konuları açık bir töhmet ve yalan vasıtası haline dönüştürmek, hiçbir şekilde Türkiye'de barışa da kardeşliğe de hizmetetmez. Buradan bütün siyasileri, bütün partileri, sivil toplum kuruluşlarını, yazarlarımızı, entelektüellerimizi, medya kuruluşlarımızı, hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, karşı gördüğü grupları, karşı gördüğü siyasi çevreleri töhmet altında bırakmamaya, düşmanlık sözleriyle konuşmamaya, nefret sözleriyle konuşmamaya, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ediyorum.

Bu örgütlerin en önemli amaçlarından birisi de 1 Kasım seçiminin güvenliksiz bir ortamda yapılmasını sağlamak. Buna inat inşallah bütün güvenlik birimlerimiz, her türlü sorumluluklarını sonuna kadar yerine getirerek 1 Kasım seçimlerinin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlayacaklar, bu süre içerisinde siyasi partilerimizin hepsinin ortak olarak 1 Kasım seçimlerinin güvenlik içerisinde yapılmasını sağlamak için düşmanlık dilini değil, rekabet dilini kullanan bir kampanya yürüteceklerine inanıyorum. Vatandaşlarımız endişe etmesin. İnşallah 1 Kasım'ı huzur içerisinde, güvenlik içerisinde yapacağız.

"ÖLENLERİN YAKINLARINA MAAŞ BAĞLANACAK"

- Ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması ve yasanın emrettiği hususlarda ilgili adımların atılması kararlaştırılmıştır. Hep beraber yası tutuyoruz. Maalesef ulusal yasımız uzun süre belki 10 yıllar boyunca bu yası bu milet tutacaktır. Bu yasımıza ortak olan herkese teşekkürü borç biliyoruz.

- Teröre karşı ortak hedef koymalıyız. Bu ülkedeki siyasi gruplarda böyle olduğu gibi felanca ülkeye zarar vermeyen, filanca ülkeye zarar vermeye törör örgütü olmaz. Teröre karşı gerçekten lafzen değil, dille değil, gönülle bütün benliğimizle ortak bir hareket hattını oluşturmamızdır. Barış ve kardeşlik blounu oluşturmak ve 78 milyonu bir arada tutmak mecburiyetindeyiz.

"BARIŞ DİLİNİ KULLANMAYA DAVET EDİYORUM"

- Türkiye, kendisinden kaynaklanmayan derin krizlerle komşu olan ülkedir. Burada hepimizin sözlerine dikkat etmesi lazım. Terörün ortaya çıkaracağı tablodan kimse siyasi bir şey çıkarmasın. Burada bütün siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarını hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, kamplaştırıcı ve kutuplaştırıcı dilden uzaklaştırmaya davet ediyorum . Yani uyanık olarak aklı selim oalrak birlikteliğimizi bozmayacak şekilde yürümeyi. Yasımızın üzerinden bir dostluk ve kardeşlik birliği oluşturmayı başarabilirsek terör örgütleri başarısız olacaktır.

CESET SÜRÜKLENMESİ

- Şırnakta terör örgütü olduğu belirlenen cesedinin polis aracının arkasından sürüklendiği son derece kötü görüntüler ortaya çıktı. Her hangi bir insan kimliği ne olursa olsun. Hatta bir terörö örgütü mensubu olsa bile her insanın cesedi hürmete şayendir. Bu iki emniyet görevlisi hakkıdna açığa alınma işlemleri başlatıldı.

"RUSYA BU İHLALLERİ SÜRDÜRMEKTEN VAZGEÇECEKTİR"

- Bakanlar Kurulu'nca ele aldığımız konu Türkiye hava sahasının Rus uçakları tarafından ihlal edilmesidir. Biz Türkiye'de Rusya ilişkilerinin Suriye'deki gerilimin parçası haline getirilemeyeceğine özen gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Rusya ile olan ilişkilerimizin hassasiyetine dikkat ederek ama Türkiye'nin egemen bütünlüğüne karşı tavrımzı sürdürmeye devam edeceğiz. Rusya bu ihlalleri sürdürmekten vazgeçecektir. Suriye'de kalıcı ve hakkaniyetli barışın da Suriye çözümünün parçası olduğunu da biliyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim