• İstanbul24 °C
  • Ankara17 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batının tepki gösterdiği tutuklamalar sona erdi!
2015-09-03 12:50:03

Batı'nın tepki gösterdiği 'tutuklamalar' sona erdi!

ice News’in Diyarbakır’da tutuklanan ekibinde yer alan Britanyalı muhabir Jake Hanrahan ve kameraman Philip Pendlebury serbest bırakıldı.Gazeteciler serbest...
ice News’in Diyarbakır’da tutuklanan ekibinde yer alan Britanyalı muhabir Jake Hanrahan ve kameraman Philip Pendlebury serbest bırakıldı.

Gazeteciler serbest bırakıldı, tercüman tutuklu kaldı

ABD merkezli haber sitesi Vice News’in Diyarbakır’da tutuklanan ekibinde yer alan Britanyalı muhabir Jake Hanrahan ve kameraman Philip Pendlebury serbest bırakıldı.
İki gazeteciye tercümanlık yapan Muhammed İsmail Resul’un ise incelemenin devam etmesi gerekçe gösterilerek tutukluğunun sürmesine karar verildi.

Ne olmuştu?

Britanya vatandaşı Jake Hanrahan, yine Britanyalı kameraman Philip Pendlebury ve Muhammed İsmail Resul isimli tercüman, 29 Ağustos günü Diyarbakır’ın Bağlar semtinde gözaltına alındıktan sonra ‘terör faaliyeti‘ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Mahkeme Hanrahan, Pendlebury ve Resul’ün tutukluğuna gerekçe olarak ‘silahlı örgüt içinde hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek’ gösterilirken, hakimliğin, tutuklama kararında ‘makul şüphe’ye vurgu yaptığı belirtilmişti.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İnanılır gibi değil, iki İngiliz gazeteci hem IŞİD hem PKK adına faaliyetten tutuklanmaya sevk edildiler” ifadelerini kullanmıştı.

Diken.com.tr 

 

HABERLER, SONDAKİKA HABERLERİ, MEDYA SİTELERİ, CANLITV İZLE, KONYA HABERLERİ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim