• İstanbul18 °C
  • Ankara12 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bireysel Emeklilik Sistemleri
10 Eylül 2017 Pazar 14:34

Bireysel Emeklilik Sistemleri

BES’ e devlet tarafından sağlanan katkının özellikleri nelerdir?

              Günümüz koşulları gereği oldukça çok çalışmamız gerekiyor. Hayatımızı idame ettirmek ve az çok birikim yapabilmek için sürekli olarak bir çalışma hayatı içinde olmamız lazım. Aslında sadece hayatımızı idame ettirme desek yanlış da olmaz. Çünkü koşullar gereği özellikle büyük şehirlerin koşulları oldukça zor olduğundan aldığınız maaş temel ihtiyaçlarınıza bile yetmiyor olabilir. Zaten bu şehirlerde barınma başlı başına bir maaş gibi olduğundan geçinmek oldukça zor. Eğer bir eviniz var ve kira vermiyorsanız bu sizi oldukça rahatlatır. Yıllarca çalışırsınız ve emekliliğinizi hesaplayıp durursunuz. Ne zaman emekli olacağım? sorusunu belki de kaçıncı defa soruyorsunuzdur kendinize. Emekli olunca da tamamen rahatlıyor musunuz? Tabii ki hayır. Emekliliğiniz geldiğinde hayat standartlarınız oldukça iyi seviyede olmasını ve o yaştan sonra da sıkıntısız yaşamak istiyorum diyorsanız bireysel emeklilik sigortasından yararlanabilirsiniz. BES yani bireysel emeklilik sigortası, mevcut bulunulan kamu-sosyal güvenlik sigortasına ek olarak emeklilik döneminde gelir sağlamayı amaçlarken bunun yanı sıra devlet tarafından da katkı ile destek sağlanır. Peki, bireysel emeklilik sigortasını herkes yaptırabilir mi? Evet BES 18 yaşını tamamlamış her birey için dahil olacağı bu sistemde 10 yıl bulunmuş olmak koşuluyla 56 yaşında emekliliğe hak kazanırlar. Bireysel emeklilik sistemine hiçbir sosyal güvenlik sistemine tabi olmayanlar da katılabilmektedir.

                Peki, BES’ e devlet tarafından sağlanan katkının özellikleri nelerdir?

                -BES katılımcısı olarak, bir yıl içerisinde alabileceğiniz devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25’ ini geçemez.

                -Devlet katkı payına ilk 3 yıl dokunmanız mümkün değildir. Üçüncü yılın sonunda %15’ ini, altıncı yılın sonunda %35’ ini, onuncu yılın sonunda %60’ ını alabilirsiniz. Devlet katkı payının tamamını ancak emekli olduğunda alabilmektesiniz.

                -Devlet katkı payına ilişkin yeni düzenlemeye göre, devlet vergi ödemeyen ev hanımı ve çalışmayan kesimler de devlet katkı payından faydalanabilecek.

Bireysel emeklilik sistemine dair aklınıza takılan ve kafanızdaki soruların cevabını bulmak için buraya tıklayarakbilgi alabilir ve BES hesaplamalarınızı kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim