• İstanbul5 °C
  • Ankara-1 °C
  • İzmir7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu isimler aday yapılmayacak
2015-09-01 13:05:02

Bu isimler aday yapılmayacak

AK Parti aday olmamaları konusunda bu kişileri uyardı.Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar AK Parti’de özellikle doğu ve güneydoğu illerindeki listelerde...
AK Parti aday olmamaları konusunda bu kişileri uyardı.

Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar AK Parti’de özellikle doğu ve güneydoğu illerindeki listelerde değişiklik olacağını söyledi. Partinin 7 Haziran seçimlerinde bölgede ikinci parti durumuna düşmesinde bazı söylemler kadar özellikle aday listelerinin etkili olduğunu belirtiyor. AK Parti’nin geçen seçimde Doğu Anadolubölgesinde oyları %6, Güneydoğu Anadolu’da ise %14,5 düzeyinde düştü. Bu nedenle özellikle bu bölgeden aday gösterilecek adaylar konusunda ince elenip sık dokunacak.

 

Aynı şekilde 7 Haziran’da aday yapılan ancak teşkilatın tepki gösterdiği bazı isimlerin de değiştirilmesi gündemde. Bazı illerde aday gösterilen isimleri teşkilatın bile tanımadığı bu nedenle sorunlar yaşandığı, il teşkilatının iyi tanıdığı isimlerin listelerde bu kez yer alacağı belirtiliyor.

 

Listelere son şekli yeni yönetim verecek

 

7 Haziran seçimlerinden farklı olarak bu kez AK Parti sürenin de kısıtlı olması nedeniyle temayül yoklaması ve adaylarla mülakat yapmayacak.

 

Aday başvuruları, 3 Eylül’de sona erecek ve elemeler de, 4 Eylül’de , başvuru süresinin hemen bitiminde partide kurulacak komisyonlar tarafından hızlı bir şekilde yapılacak.

 

AK Parti’nin 5. olağan kongresinin araya girmesinden dolayı aday adaylarının son elemesi yeni yönetim tarafından gerçekleştirilecek.

 

12 Eylül’de yapılacak kongrenin ardından, kongrede oluşan yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesinin kesinleşmiş sonucunun, 14 Eylül’de Yüksek Seçim Kurulu’ndan(YSK) alınması bekleniyor. Aynı gün yapılacak MKYK toplantısıyla Genel Başkan’a, partinin yeni yönetimi olan Merkez Yürütme Kurulu(MYK) üyelerini belirleme yetkisi verilecek.

 

Başbakan da, yeni yönetimi zaman kaybetmeden belirleyerek, aday listelerine son şeklini verecek olan kendi başkanlığındaki üst komisyonu şekillendirecek.

 

Teşkilata adaylık yasağı

 

AK Parti, 7 Haziran’da olduğu gibi teşkilatta görev alan il başkanı, ilçe başkanı, il yönetim kurulu üyeleri ile il genel meclisi veya belediye meclis üyelerinin milletvekili aday adayı olmasını yasakladı.

 

Seçim İşleri Başkanlığı’ndan tüm il başkanlarına bir yazı gönderilerek, teşkilat mensuplarının milletvekili adayı olmamaları yönünde partinin “ilke kararı” bulunduğu hatırlatıldı. Yazıda, teşkilat başkanlarına, “Buna rağmen istifa edip de aday adayı olursanız başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır” uyarısı yapıldı.

 

Belediye başkanı istifa etti

 

Teşkilata yapılan uyarıya rağmen Şanlıurfa Belediye Başkanı Celalettin Güvenç memleketi Kahramanmaraş’tan milletvekili olmak için görevinden istifa etti. Güvenç yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine görevinden istifa ettiğini söyledi. Güvenç, Şanlıurfa Valisi iken, Belediye Başkanı olmak için valilik görevinden ayrılmıştı. Celalettin Güvenç, AK Parti eski Kahramanmaraş milletvekili Sıtkı Güvenç’in ağabeyi. Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar ise Güvenç’in istifa etmiş olmasının listeye girmesinin kesin olduğu anlamına gelmediğini, partinin belediye başkanlığı sürecinden memnun olmadığını kaydediyor.

 

İçişleri Bakanlığı'ndan milletvekilliğine

 

AK Parti’den milletvekili olmak için görevinden ayrılan bir diğer isim İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk. Öztürk 7 Haziran seçimlerine gidilirken, tarafsız bakan olarak Efkan Ala’dan koltuğu devralmıştı. Geçici hükümetin kurulması sırasında ise yerine İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok getirildi.

 

Kaynak: Al Jazeera

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim