• İstanbul29 °C
  • Ankara24 °C
  • İzmir32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPden teklif: Erbaş ve erlere asgari ücret verilsin
2015-08-23 10:45:02

CHP'den teklif: Erbaş ve erlere asgari ücret verilsin

Cumhuriyet Halk Partisi, er ve erbaşlara asgari ücret tutarında maaş verilmesi için Meclise kanun teklifi verdi.CHP, TBMM’ye, bedelli ve zorunlu askerlikle...
Cumhuriyet Halk Partisi, er ve erbaşlara asgari ücret tutarında maaş verilmesi için Meclise kanun teklifi verdi.

CHP, TBMM’ye, bedelli ve zorunlu askerlikle ilgili yeni bir yasa teklifi sundu. Teklif kabul edilirse uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşlar, asgari ücret üzerinden 12 ay boyunca maaş alacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif, askerlik hizmetini yerine getiren er ve erbaşlara verilen harçlıkların, net asgari ücret seviyesine yükseltilmesini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, belirli zaman aralıklarıyla gündeme getirilen ‘bedelli askerlik uygulaması’nın, zorunlu askerlik hizmetini para karşılığı yapabilme imkânı tanıdığı belirtildi.

Teklifte ayrıca “Gelire orantılı bir şekilde kademelendirilmeyen tutarlar sebebiyle ‘bedelli askerlik uygulaması’ hakkaniyetten uzak bir sistem yaratmaktadır. Belirlenen tutarlar, çoğunlukla yoksul halk kesiminin ödeyemeyeceği şekilde olmaktadır. Dolayısıyla yoksul halk çocuklarının zorla askere alındığı eşitsiz bir sistem ortaya çıkmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim