• İstanbul24 °C
  • Ankara17 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dağlar o teröristlerden temizlenecek
2015-09-07 15:40:02

Dağlar o teröristlerden temizlenecek

Davutoğlu, 16 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısına ilişkin açıklama yaptı.Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları; "7 Haziran...
Davutoğlu, 16 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları;

 

"7 Haziran seçimlerinden sonra ülkemiz bilinçli şekilde, ülkemiz eş zamanlı bir terör saldırılarıyla karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizi koruma kararlılığından hiçbir tereddüt göstermedik. Eylemlerimizde ve söylemlerimizde ortaya kaldık. Daha seçimin ilk haftasından itibaren Terör örgütü, çözüm sürecini sona erdirdiğine dair açıklamalarla zaten ilk sinyali vermişti.

 

24 Temmuz’dan bu yana bütün güvenlik birimlerimize, Türkiye’nin neresinde olursa olsun, terör örgütlerinin tasfiyesi için talimat verilmiştir.

 

Dün gerçekleşen operasyonlar 2 Eylül’de başlamış, Yüksekova ve civarındaki kırsal kesimde terör örgütünün yuvalandığı mevzilere dönük olarak kapsamlı bir operasyonyürütülmüştür. Burada hedef açıktır; kamu düzeninin ve meşru emniyet güçlerinin hakimiyetini tesis etmek. Hedef açıktır, kamışlı, dağlıç hattındaki karayolunun emniyetini teminat altına alıp oradaki vatandaşlarımızın huzur içinde seyahat etmelerini sağlamak.

 

ÇATIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDEREK BUGÜNE KADAR SÜRMÜŞTÜR 

 

Sarp dağların yamaçların ve derin vadilerin olduğu Dağlıca bölgesinde doğru adım adım gelinmiştir. Dün itibariyle operasyonlarda, bu yolun emniyet altına alınması için mayın tarama çalışması esnasında, güvenlik birimlerimiz önce bir silahlı saldırıya uzun namlulu silajhla, arkasından da mayınlı saldırılara muhatap olmuş, anında da cevaplar verilmiş, bu çatışmalar aralıksız devam ederek bugüne kadar sürmüştür.

 

Güvenlik birimlerimiz sabahleyin özel komando birlikleriyle takviye edilerek, bu derin vadide bulunan karayolu üzerindeki alanı kontrol altına almış ve dünkü çatışmalarda şehit düşen kahraman askerlerimize ulaşmış ve tahliye etmiştir.

 

Allah’tan rahmet diliyorum, onlar bu ülkenin huzuru için canlarını feda ettiler. Ailelerine sabrı cemil niyaz ediyorum. şunu da ifade etmek isterim, böyle dönemlerde dünyanın her yerinde teröre karşı birlik en temel ilkelerden biridir. Hangi ülke terör saldırısıyla muhatap olmuşsa, toplumun her kesimi omuz omuza vermiştir.

 

Bugünlerde aradığımız, askerlerimizin görmek istediği şey, terörle mücadele konusunda milletimizin omuz omuza vermiş olmasıdır.

 

ŞU ANDA DA OPERASYON YÜRÜMEKTEDİR

 

Şuanda da operasyon yürümektedir. Dün de operasyonları yakından takip etmekle birlikte, şehit haberlerini alır almaz ankara’ya intikal ettik ve gece bir güvenlik zirvesinde ele aldık.

 

Birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadele etmesine dua ile destek veren, onları yüreğinde hisseden aziz milletimize teşekkürü bir borç biliyorum. Eğer milletimizin desteği olmasaydı, etrafımızdaki ülkelerde görüldüğü gibi derin toplumsal çatlaklar yaşanabilirdi. Bilelim ki, bizim askerimiz milletimizin bağrından çıkmıştır. Bu ülkenin çocukları bu ülkeyi sonuna kadar koruyacaktır. Omuz omzua veren doğulu Güneyli Batılı Trakyalı o çocukları bir kez daha rahmetle anıyorum. 16 kardeşimiz arasında Türkiye’nin her tarafından kardeşlerimiz var. Kürtçe ağıtlar yakıldı, Türkçe ağıtlar yakıldı, camiden cemevinden kalkanlar oldu. Hepsinin arkasında anneleri babaları ‘Vatan sağ olsun’ dediler. Her biriyle yüreğimize ateş düştü.

 

ONLARIN FEDAKARLIKLARINI GÖRMEYENLERİ DE LANETLİYORUM

 

Eğer bir ateş karşısında el ele omuz omuza vermezsek, birbirimizle gereksiz tartışmalar içine girmek gibi küçük hesabın içinde olursak emin olunuz bu şehitlerin huzuruna çıkamaz. Milletimiz dün operasyonların ilk şehit haberlerinin alındığı vakitten bugüne kadar, gece niyazda ve duada ve oraya ulaşmaya çalıuşan özel kuvvetlerimiz de her türlü fedakarlığa hazır şekildeydiler. Hepsinin, emniyet birimlerimizin, askerlerimizin, jandarmalarımızın gözlerinden öpüyorum. Onların fedakarlıklarını görmeyenleri de lanetliyorum.

 

Bütün bu operasyonlarda, bir an dahi tereddüt etmeden, her zaman en üst komuta kademesinden en alt birimlere kadar büyük fedakarlıklarla çarpışan kardeşlerimizin yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettik."

 

Bir tarafta polisimiz askerimiz varken, diğer tarafta milletimiz dua ederken… Maalesef dün akşamdan bu yana, özellikle sosyal medyada öylesine haince manipülatif psikolojik operasyon yürütüldü ki, birlik ve beraberliği bozmak isteyenler bundan güç aldılar. PKK’yı, bu vahşeti gerçekleştirenleri eleştiremeyenler, kara propaganda üzerinden, terör örgütünün yaydığı haberlere itibar ederek, dönüp hükümetimizden askerimizden hesap sorma cüretini gösterdiler. Zor zamanda küçük hesaplar yapanlar, eminim tarihte kendilerine layık görülen zelil bir yere sahip olacaklar.

 

Şiddete karşı vahşete karşı teröre karşı hep beraber mücadele ederken, bu kara propagandaya karşı omuz omuza vermek zorundayız. Nice sayılar, hikayeler üretildi. Sadece milletimizin moralini bozmak için.

 

Üçüncü mesajım, bu kara propagandanın odağı olan terör mihraklarına. Ne yaparsanız yapın terörle mücadelemizdeki kararlılığımızdan bizi döndüremeyeceksiniz. 23 Temmuz günü, güvenlik zirvesinde, üç terör örgütünün eş zamanlı saldırısı karşısında alacağımız tedbirleri ele alırken söylediğimiz ve karar verdiğimiz gibi, arkadaşlar o dağlar o teröristlerden temizlenecek. Ne olursa olsun temizlenecek. Bu ülkenin dağları, ovaları şehirleri teröristlere terk edilmeyecek.

 

Şu anda Cizre’de, sokakları mayınlarla halkın geçişine izin vermeyecek şekilde tahrip edenlere de karşı operasyon yürütülüyor. Tek tek bu mayınları temizliyor. Canlarını ortaya koyuyorlar. Ama birileri bu mayınlamayı, oradaki silah mevcudiyetini silahlanmayı görmeyen birileri de buradan hareketle silahlı kuvvetlerimize dönük olarak itibarsızlaştırmak çabası içindeler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim