• İstanbul24 °C
  • Ankara17 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan krize karşı birlik çağrısı!
2015-09-04 14:50:19

Davutoğlu'ndan krize karşı "birlik" çağrısı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, B20 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Global ekonomi açısından karşımızda 5 büyük zorluk var. Şu anda çok tarihi bir dönemden...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, B20 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Global ekonomi açısından karşımızda 5 büyük zorluk var. Şu anda çok tarihi bir dönemden geçiyoruz, tüm liderler için birleşme vakti" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kasım ayında Antalya'da yapılacak G20 Zirvesi öncesi Ankara'da yapılan B20 Zirvesi'nde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin etrafında 6 ülkede merkezi hükümette ciddi sorunlar yaşadığını belirtti.

"Tüm toplum kesimlerine seslenmek istiyorum" diyen Davutoğlu, "Siyasi istikrarsızlık, ideolojik çatışmalar, ekonomik krizler yaşanırsa kötü senaryolar yaşayabiliriz. Tüm dünya liderleri için artık bir araya gelme vaktidir. Gençler arasındaki işsizlik çok önemli bir zorluk" dedi.

İş dünyası, liderler ve tatil yapanlara çağrı
Yatırım olmadan ekonomik büyümenin olmayacağını bildiren Davutoğlu, "2008'den bu yana komşularla ticaretimizi artırdık. Ekonomik krize ortak çaba ile karşı koyabiliriz. Global ekonomi açısından karşımızda 5 büyük zorluk var. Şu anda çok tarihi bir dönemden geçiyoruz, tüm liderler için birleşme vakti. 2008'deki finansal kriz önce ekonomik sonra da sosyal krize dönüştü. 2008'de bir ekonomik deprem yaşandı. Bugün bir kriz dönemi içindeyiz. Krizler bazı zamanlar da fırsatlar sunuyor. G20'de hem entellektüel hem de operasyonel işbirliğine ihtiyaç var. Dönüşüm döneminde yakın işbirliği içinde olma zorunluluğu var. Global yapılarda çok büyük bir dönüşümden geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Yeni riskler ortaya çıkıyor"

Küresel ticaretin durgunlaştığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Dünya ekonomisinin tahmin edilebilir olmasını sağlamalıyız. G20'nin toplam büyümesinin yüzde 2 hedefine ulaşması zor. Global ekonomide oynaklık söz konusu, bu da plan yapmayı zorlaştırıyor. Küresel mali piyasalar çok risk altında ve yeni riskler çıkıyor. Gelecekte büyümeyi arttırmak için yeni bir yol çizmeliyiz. G20 bütün bu sorunların ele alındığı bir platform olabilir. Global küresel pazarlar oldukça oynak. Bu iş dünyası ve dünya liderlerinin önündeki en büyük sorun. Çünkü ekonominin öngörülebilirliğini görmek isteriz. Gelişmekte olan ekonomilerin dinamizmi olmazsa büyümeyi de arttıramayız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim