• İstanbul25 °C
  • Ankara20 °C
  • İzmir27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dış Basında 1 Kasım Seçim Sonuçları
2015-11-01 18:55:02

Dış Basında '1 Kasım Seçim Sonuçları'

Dünya basını, Türkiye'deki seçimleri çok büyük bir ilgi ile takip ediyor.Dış basında çıkan haberler:REUTERSTürkiye saati ile 18:40 sularında Reuters'a...
Dünya basını, Türkiye'deki seçimleri çok büyük bir ilgi ile takip ediyor.

Dış basında çıkan haberler:

REUTERS
Türkiye saati ile 18:40 sularında Reuters'a konuşan üst düzey bir AK Parti yetkilisi, "Oylardaki mevcut trend sürerse tek başına iktidar görünüyor" dedi. Bir diğer üst düzey yetkili de AK Parti'nin oy oranının yüzde 45-46 aralığında göründüğünü söyledi.

Reuters’ın geçtiği haberde, “Türkler, kötüleşen güvenlik durumu ve ekonomik endişeler içinde erken parlamento seçimleri için oy kullanıyor” ifadesi yer aldı.


AFP
Fransız haber ajansı Agence-France Presse (AFP), ilk sonuçlara göre, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan AKP'nin kritik seçimleri önde götürdüğünü" bildirdi.

Ajans, "Türk medyasına göre, AK Parti tek başına hükümet kurması bekleniyor" ifadesini kullandı.

AFP, seçimlere ilişkin geniş bir analiz yayımlarken, bugüne nasıl gelindiğine dair kapsamlı bir kronoloji yayınladı. Ajans, "derinden kutuplaşmış ülkenin, kanlı cihatçı saldırıları ve yeniden başlayan Kürt sorunuyla yüzleşirken, son yılların en mühim seçimlerinden birine gittiğini" yazdı.  

Haberde Türkiye'nin, AK Parti'nin Haziran ayında son 13 yılda ilk kez Meclis çoğunluğunu yitirmesinin ve koalisyon hükümetinin kurulamamasının ardından beş ayda ikinci kez sandığa gittiği vurgulandı. Ülke çapında 385 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğinin aktarıldığı AFP haberinde, “Kürtlerin çoğunlukta olduğu Güneydoğu’da güvenlik önlemlerinin hayli yüksek olduğu ve seçim merkezlerinin dışında zırhlı polis araçların görüldüğü” belirtildi. 

AP 
Amerikan ajansı Associated Press (AP) ise TRT'ye dayandırdığı haberinde, "İlk sonuçlar, Türkiye'nin kritik parlamento seçimlerinde, iktidar partisi için şaşırtıcı bir artış gösteriyor" yazdı.

AP sabah saatlerinde geçtiği haberinde, “Türkler, iktidar partisinin son 13 yıldır elinde bulundurduğu parlamento çoğunluğunu tekrar sağlayıp sağlayamayacağını belirleyecek kritik seçimler için sandığa gidiyor” ifadesine yer vermişti.

BBC
İngiliz yayın kuruluşu British Broadcasting Corporation (BBC) internet sitesinin manşetinden duyurduğu haberde, "Oyların çoğu sayıldı, Türkiye'nin iktidarı Adalet ve Kalkınma Partisi, kritik seçimlerde, parlamento çoğunluğunu sağlayacak gibi görünüyor" ifadesine yer verdi. BBC hem televizyon yayınında hem de internet sitesinde 1 Kasım seçimlerine geniş yer verdi.
 
El Cezire


Katar merkezli yayın kuruluşu El Cezire, seçimleri "Türkiye'de iktidar partisi AKP kritik erken seçimlerde önde" başlığıyla internet sitesinin manşetine taşıdı. Haberde, "Anadolu Ajansı'nın geçtiği resmi olmayan sonuçlara göre; AK Parti, Türkiye'deki erken seçimleri büyük farkla önde götürüyor" denildi.
ÇİN MEDYASI


Çin Halk Cumhuriyeti ve Hong Kong'da yayın yapan başlıca medya kuruluşları da Türkiye'deki seçimleri yakından takip ediyor.

Asya'nın en büyük televizyon kanallarından Phoenix, seçmenlerin bu yıl ikinci kez sandık başına gittiklerine dikkat çekerken, oy kullanma işlemlerinden görüntüler yayımladı.

Çin'in en büyük televizyon kuruluşu CCTV de oy verme işlemlerine gün boyu yayımladığı saat başı haber bültenlerinde yer ayırdı. Haber kanallarında seçimlerle ilgili temel bilgilere değinen devlet televizyonu CCTV, bazı seçmenlerle gerçekleştirdiği röportajları ekranlarına getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim