• İstanbul24 °C
  • Ankara16 °C
  • İzmir22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanı Görmezden açıklama
2015-09-24 16:00:03

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Hac'daki facia ile ilgili açıklama yaptı.Mehmet Görmez "Öncelikle İslam toplumlarının başı sağ olsun. Cenabı Allah...
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Hac'daki facia ile ilgili açıklama yaptı.

Mehmet Görmez "Öncelikle İslam toplumlarının başı sağ olsun. Cenabı Allah bu tür olayları yaşatmasın diye dua ediyorum. Görgü tanıklarının verdiği ifadeleri dikkate alarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Şeytan taşlayan hacılar ile henüz gelen hacıların karşılaşması ile büyük izdiham yaşanmış 717 hacı kardeşimiz hayatını kaybetmiş. 863 hacımız da yaralı.

 

Diyanet İşleri olarak biz 20 yıldır alınan kararla hac ibadetinin güvenliği için Mina'da gecelemek konusunda Sahebe'den bazı sahabilerin ruhsatları ile amel ederek, kısa sürede Arafat'tan intikalleri sağlamaktayız. Böyle olduğu için de bu saatler içinde bizim o bölgede bulunan hacılarımız yoktur. Bu üzücü hadisenin yaşandığı bölgede Dinayet işleri çatısı altında hacı bulunmamaktadır. Ancak 2 acenta aynı saatte orada olmuşlar. Henüz haber alınamadı. Her birisinden 9 hacı var ama daha haber alınamamış. Toplamda 18 kişi yani. İki acenta ile gelen 9'ar hacıya ulaşmak için hastanelerde gerekli tespitleri yapmakla uğraşıyoruz. Bizim talimatnamemizde yazılıdır. O saatlerde şeytan taşlama yapılması yasaktır. Talimatnameye herkesin uyması için gerekli hassasiyet gösteriliyor. Rehberlerimiz gereken duyarlılığı gösteriyor. Biz yaralı kardeşlerimiz için ilgili makamlarla irtibata geçip kan vermek istediğimizi belirtmek isteriz." dedi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim