• İstanbul25 °C
  • Ankara20 °C
  • İzmir27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır Baro Başkanı için yakalama kararı
2015-10-19 18:55:03

Diyarbakır Baro Başkanı için yakalama kararı

‘PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında soruşturma açılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.CNN...
‘PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında soruşturma açılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

CNN Türk’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılıp, ‘PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında soruşturma açılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt’un resen başlattığı soruşturmada Tahir Elçi’nin “PKK Terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” sözlerinin soruşturma konusu olduğu belirtildi.

ELÇİ'DEN İLK AÇIKLAMA

CNN Türk'te yayınlanan 'Tarafsız Bölge' programında "PKK terör örgütü değildir" diyen ve bu nedenle Bakırköy 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, ifade için bütün gün davet beklediğini belirterek, "Bir Baro Başkanı, savunma örgütünün başkanı bir ifadesi nedeniyle hemen ceza soruşturmasına ve tutuklamaya maruz kalıyorsa bu ülkede demokrasi ve ifade özgürlüğünün geldiği boyut ibret verici şekilde gözler önüne serilmiştir" dedi.

Medeni bir şekilde davet edilmeyi beklediğini belirten Elçi, eleştiri içerikli sözlerini şöyle tamamladı: "Ne yazık ki yargının böyle medeni bir davranışı yokmuş. Yargılama faaliyetinin parçası, kendisiyle eşit olan savunma örgütünün başkanı hakkında medeni bir biçimde onu adliyeye çağırırak ifadesini alma yerine, histerik grupların yanında saf tutarak hakkımızda yakalama kararı çıkarılmıştır. İfademizin ve sözlerimizin arkasındayız. İfadeye çağrılmamız durumunda ifade ettiğimiz görüşü temellendireceğiz. Onun sosyal, siyasal ve hukuki temellendirmesini yapacağız. Türkiye demokrasisi ve ifade özgürlüğü bakımından üzüntü verici bir durumdur. Belki bazı konuların daha rahat konuşulması bakımından hayırlı olmuştur. Gerçekten bazı kavramlar Türkiye'de en tarihi ve toplumsal meselelerin sağlıklı bir biçimde tartışılmasının önünde adeta bir bariyer oluşturmaktadır yıllarca. Biz risk alarak bu bariyeri yıkma yolunu seçtik. Bizim yaptığımız Türkiye'de barışı ve demokrasiyi inşa çabasına bir katkı sunmaktır. Kamuoyu 3-4 aydır silahların yeniden devreye girdiği bu süreçte neler yaptığımızı, silahların devreden çıkması için Kürt meselesinin demokratik ve barışçı yollarla çözülmesi için nasıl didindiğimizi görmektedir. Keşke bizi medeni bir şekilde adliyeye davet etselerdi. Zaten sabahtan beri adliye binasındaki makam odamda bekliyordum Çağırsınlar gidip ifade vereyim. Ama bu yolu seçmediler. Ben basın üzerinden duyduğum yakalama kararı üzerine adliyeye gidip 'Beni ne zaman alacaksınız?' demem. Buradayım Diyarbakır Barosu hizmet binası içindeyim. Meslektaşlarımla birlikte bekliyorum, buyursunlar gelsinler."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim