• İstanbul4 °C
  • Ankara-1 °C
  • İzmir8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakırı yönetemezsiniz tehdidi!
2015-08-20 16:40:02

"Diyarbakır'ı yönetemezsiniz" tehdidi!

Emine Ayna, bazı bölgelerde belediye başkanlarının sözde 'öz yönetim' ilanına sahip çıktıklarını söyledi.Ayna, "Halk öz yönetimlerini ilan ediyor...
Emine Ayna, bazı bölgelerde belediye başkanlarının sözde 'öz yönetim' ilanına sahip çıktıklarını söyledi.

Ayna, "Halk öz yönetimlerini ilan ediyor ve DBP olarak biz bunun içindeyiz. Biz bu coğrafyanın yönetimine ortak olacağız. Ya bunu konuşarak, anlaşarak birlikte tesis edeceğiz, ya da biz yapacağız. Seçenek sizindir. Ama gelin bu barışla, güzellikle olsun diyoruz" dedi.

 

Türkiye'de ve bölgede son günlerde yaşanan gelişmeler konusunda ortak tavır sergilemek amacıyla Doğu ve Güneydoğu'daki DBP'li il ve ilçe belediye başkanları Diyarbakır'da bir araya geldi.Belediye başkanlarının konuşmalarından sonra açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, belediye başkanlarının sözde 'öz yönetim' ilan ettikleri için gözaltına alınmalarına tepki gösterdi.

 

Kendilerinin, Silvan'ı Ankara'dan yönettirmeyeceklerini söylediklerini belirten Emine Ayna, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Belediyelerimiz, seçilen belediye eş başkanlarımız, halkın belediyeleridir. Biz Ankara'dan Diyarbakır'ı, Silvan'ı yönetmeyeceğimizi söyledik. Seçilen belediye başkanlarımızın çalışmalarını yürütürken Ankara'ya göre değil, belediye başkanı oldukları yerin halkına göre hareket edeceklerini söyledik ve oy istedik. Bu halk da bu nedenle belediyelerimize oy verdi. Öz yönetim dediğimiz şey yönetime ortak olmaktır.Bunu talep etmenin, bunu ilan etmenin nesi yanlıştır? Niye karşısınız? Bir topluluk 'ben yaşadığım yere ilişkin kararlara ortak olmak istiyorum' diyor. Bunun nesi yanlıştır?"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim