• İstanbul25 °C
  • Ankara19 °C
  • İzmir23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doların yeni rekoru: 2.90
2015-08-18 14:45:04

Doların yeni rekoru: 2.90

Merkez'in faiz kararı ve sadeleşmeye yönelik yol haritasını açıklamasıyla dolar 2,90'ı aşarak rekorunu yeniledi.Merkez Bankası, Ağustos ayı Para Politikası...
Merkez'in faiz kararı ve sadeleşmeye yönelik yol haritasını açıklamasıyla dolar 2,90'ı aşarak rekorunu yeniledi.

Merkez Bankası, Ağustos ayı Para Politikası Kurulu toplantısının kararlarını açıkladı.
Banka, politika faizini yüzde 7,5'te bıraktı, gecelik borç verme faizini yüzde 10,75 ve gecelik borçlanma faizini de yüzde 7,25 seviyesinde tuttu.

Merkez, piyasa yapıcısı (PY) bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faizini de yüzde 10.25'te tuttu.

screenshot_1-045.jpg

Merkez Bankası açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

 

''DAHA SIKI BİR LİKİDİTE POLİTİKASI UYGULANACAK''

İşlenmiş gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmeler kısa vadede enflasyonu olumlu etkilemektedir. Bununla birlikte, döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklar da dikkate alınarak, gerekli görülen süre boyunca daha sıkı bir likidite politikası uygulanmasına karar verilmiştir.

''ENFLASYON İYİLEŞENE KADAR TEMKİNLİ DURUŞ SÜRECEK''

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir."

NTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim