• İstanbul29 °C
  • Ankara24 °C
  • İzmir32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ebru Akdağ IVLPye katılan ilk temsilci!
2015-08-28 18:15:02

Ebru Akdağ IVLP'ye katılan ilk temsilci!

MEYED’in Genel Sekreteri Ebru Akdağ Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen profesyonel değişim programı Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı’na...
MEYED’in Genel Sekreteri Ebru Akdağ Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen profesyonel değişim programı Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı’na (IVLP) katıldı.

ABD Dış İşleri Bakanlığı Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı (IVLP) her yıl tüm dünyadan siyaset, medya, eğitim, iş dünyası, sanat ve diğer alanlardaki mevcut/potansiyel liderleri karşılıklı paylaşım ve ilk elden Amerika deneyimi için bir araya getiriyor. Yüksek prestijli bu programda 2015 yılında Türkiye’yi gıda alanında MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ temsil etti. 1940 yılından bu yana devam eden IVLP Programı bu zamana kadar geleceğin lider yöneticilerini tahmin etme konusundaki başarısını ispat etti. Şimdiye kadar 200.000'den fazla ziyaretçinin ve 335’ten fazla Eyalet veya Hükümet Başkanı’nın katıldığı programın katılımcıları arasında Tony Blair, Gordon Brown, Margaret Thatcher, Edward Heath, Nicolas Sarkozy’nin yanında, ülkemizden Süleyman Demirel ve Abdullah Gül de yer alıyor.

 

Türk meyve suyu sektörünün gelişimine ve dünyaya açılmasına katkı sağlayan Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), sadece yurt içinde değil, uluslar arası arenada da oldukça etkin bir dernek. MEYED; yurtdışında katıldığı çalışmalarda ülkemizi temsil ederken, Türkiye meyve suyu sektörünün potansiyelini ortaya koyuyor. Derneğin ülkemizi yurtdışında layıkıyla temsil etmesi ve başarılı çalışmaları meyvesini verdi. Bu doğrultuda MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu tarafından gerçekleştirilen ve her yıl yaklaşık 5.000 uluslar arası ziyaretçiyi Amerika Birleşik Devletleri’nde ağırlayan Uluslar arası Ziyaretçi Liderlik Programı’na (IVLP) Seçildi. Akdağ’ın katılımıyla 2015 yılında ABD Tarımsal Ticaret ve Gıda Güvenliği Multi Bölgesel Projesi’ne ilk defa bir özel sektör temsilcisi seçilmiş oldu.

 

Program katılımcıları alanlarında uzmanlığını ispat etmiş, yaptığı işle topluma katkıda bulunan, seçtikleri kariyer yolunda ilerlemeyi hedefleyen ve gelecekte ülkeler arasında bağ oluşturacağına inanılan kişiler arasından seçiliyor. Adaylık başvurusu uygulaması bulunmayan, sadece ABD Büyük Elçilikleri tarafından titizlikle seçilen kişilerin katılabildiği çyüksek prestijli ve bütçeli olan bu programda Türkiye’yi ve MEYED’i temsil etmiş olmaktan gurur duyduğunu paylaşan MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ “Gıda sektörüyle ilişkili kurum ve kuruluşlar arasından seçilmiş olmak MEYED olarak başarılı çalışmalarımızın yarattığı farkındalığın bir kanıtı.” dedi. Bu program kapsamında birçok üst düzey uluslar arası sektör temsilcisi ile bir araya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımı fırsatını yakaladığını belirten Akdağ, “Bu programa katılmak uluslar arası ilişkilerin pekiştirilmesi, yeni bir iletişim ağı kurulması ve ülkemizin tanıtımı açısından olağanüstü bir fırsat oldu” dedi.

 

Tarım ürünleri ticareti, gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım inceleniyor

 

3 hafta süren bu program kapsamında Washington DC, Maryland, Portalnd-Oregon, Lincoln-Nebraska, St. Lois Missouri ve New Orleans-Lousiana’ya ziyareti sağlandı. Programa Türkiye’ye ek olarak dünyanın çeşitli bölgelerinden 20 lider adayı daha katılım gösterdi.

 

Tarım ürünleri ticareti, gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım ile ilgili ABD politikalarını ve programlarının incelendiği organizasyonda ABD tarımsal ticaret politikalarını etkileyen; siyasal, sosyal, çevresel ve ekonomik güçler de analiz edildi.

 

Proje kapsamında tarladan çatala ve uluslar arası ihracat için, ABD gıda mallarının nasıl regüle edildiğini ve piyasaya sunulduğunu öğrenilirken, tarımsal araştırma, inceleme, ticaret tanıtımı ve kaynakların korunması için federal, bölgesel ve yerel programların ABD'nin küresel pazarda tarımsal rekabet gücünün nasıl korunmasını sağladığı da incelenen konular arasında yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim