• İstanbul4 °C
  • Ankara-1 °C
  • İzmir8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: AB ile müzakerelerde fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık
2015-10-19 07:55:03

Erdoğan: AB ile müzakerelerde fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık

Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya gelen Erdoğan, ''AB ile müzakerelerde 15, 17, 23, 24, 31'inci fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık'' dedi.Cumhurbaşkanı...
Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya gelen Erdoğan, ''AB ile müzakerelerde 15, 17, 23, 24, 31'inci fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le, Avrupa Birliği (AB) fasılları üzerindeki çalışmaları değerlendirdiklerini belirterek, "Gerek 15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Desteğini rica ettim" dedi.

Erdoğan, Merkel'i dün İstanbul'daki Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Yaklaşık bir saat süren basına kapalı görüşmenin ardından, iki lider kameraların karşısına geçti.

Erdoğan, Merkel'in, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kendisiyle yaptığı görüşmelerde özellikle, Türkiye-Almanya ilişkilerini tekrar geniş bir çerçevede ele alma fırsatı bulduklarını söyledi. Ankara'daki terör saldırısının ardından Merkel'in telefonla arayarak gösterdiği nezakete tekrar teşekkür ettiğini aktaran Erdoğan, teröre karşı ortak mücadele eylem planı üzerinde durma hassasiyetlerinin devam ettiğini ifade ederek, "Önemli konu başlıklarımızdan bir tanesi mültecilerin şu andaki gerek Türkiye'deki durumu gerekse Batı'ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye'nin bu konuda üstlendiği yükü kendileride ifade etmek suretiyle 'Türkiye'ye yardımcı olmamız gerekir' dediler" diye konuştu. Erdoğan, görüşmede terör örgütlerine karşı müşterek hareket etmenin gereği üzerinde durduklarına da değindi.

AB ile katılım müzakereleriyle ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirdiklerini kaydeden Erdoğan, "Gerek 15, 17, 23, 24, bu noktada 31. fasıllar üzerinde bir değerlendirme yaptık. Gerek Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, İspanya'nın, bu tür ülkelerin bu konudaki desteğini kendilerinden özellikle rica ettim" dedi. 

ZOR BİR GÖREV ÜSTLENİYORSUNUZ
Merkel ise ziyaretinin çok faydalı geçtiğini ifade etti. Türkiye ile AB arasında yapılan temasların yanı sıra, Türkiye ile Almanya arasındaki ikili görüşmelerin de ilişkileri güçlendirdiğini söyledi. Türkiye'nin bugüne kadar 2 milyondan fazla mülteciyi kabul ederek çok zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduklarını belirten Merkel, şöyle konuştu: "İkili menfaatler çerçevesinde bütün bu saydığım süreç ve gelişmelerle bağlantılı olarak bir mülteci hareketinin olduğunu, bu mülteci hareketinin çoğalabileceğini ve bu hareketin de Türkiye üzerinden AB'ye akacağını görebiliyoruz. Bu alanda Türkiye'nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini savunuyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim