• İstanbul26 °C
  • Ankara23 °C
  • İzmir27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski kadroların yerinde yeller esiyor
2015-10-14 15:55:02

'Eski kadroların yerinde yeller esiyor'

Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, "Ama şimdi kadronun yerinde yeller esiyor" dedi.Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, "Bizim işimiz rejim ihraç etmek değildir....
Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, "Ama şimdi kadronun yerinde yeller esiyor" dedi.

Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, "Bizim işimiz rejim ihraç etmek değildir. Kaldı ki demokrasi ihraç etmek hiç değildir. Ben eğer tutar da kendim zaten zor bağlıyorum pantolonumu. 10 bin dolar gelirle gider de başka ülkelere demokrasi ihraç etmeye kalkarsam, onlar da bize kalkar terörist ihraç eder." dedi.

Tüzmen, kişi başına gelirdeki hesaplamayı da eleştirerek, "Kişi başına 10 bin dolar gelir seviyesiyle olmaz bu iş. Ben size söyleyeyim. 9 bin dolara düştü şimdi, dolar artışı nedeniyle. Şimdi diyorlar ki alım gücü paritesi. Ben senelerce Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalıştım. Alım gücü pariteleriyle hesap yapılamaz. Olmaz. Neyse o? 2002'deki rakamları güç pariteleriyle mi yaptın? 2003, 2004, 2005'te. Bugün aynı şekilde devam edeceksin." ifadelerini kullandı.

"BİZ MAL İHRAÇ EDİYORDUK, ŞİMDİ SİYASET"

Tüzmen, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı'na katıldı. Tüzmen, burada yaptığı konuşmada, isim vermeden hükümeti eleştirdi. "Lafı eveleyip gevelemiyorum. Neyse onu söylüyorum." diyen Tüzmen, şöyle devam etti: "Ticaret yapacağız. Biz o zaman model anlatıyorduk. Şimdi çıkan arkadaşlar siyaset anlatıyor. Sene 2009, biz ticaret bahsediyorduk. Sene 2015. Biz siyasetten bahsediyoruz sadece. Ticaretin önüne siyaset geçti. Aynı şekilde dış politikada da ben bunu görüyorum. Bizim işimiz sizlerle beraber mal ihraç etmektir, hizmet ihraç etmektir. Bizim işimiz rejim ihraç etmek değildir. Kaldı ki demokrasi ihraç etmek hiç değildir. Ben eğer tutar da kendim zaten zor bağlıyorum pantolonumu. 10 bin dolar gelirle gider de başka ülkelere demokrasi ihraç etmeye kalkarsam, onlar da bize kalkar terörist ihraç eder. Bu budur. Şimdi bizim eskiden ne farkımız vardı. Hiçbir zaman kullandığımız dilde biz karşı taraflara 'ya siz biz, size şöyle yapacağız, böyle yapacağız, ülkenizin rejimini biraz düzeltmek lazım.' Biz bunu yapmadık. Sizi aldık mal ihraç ettik, hizmet ihraç ettik. Biz en güzel bina yaparız, otomotiv ürününü üretiriz. Biz en güzel otomobil farı yaparız. En kalitelisini üretiriz. Bizim anlatmaya çalıştığımız bunlardı."

"SERMAYENİN DÜZGÜN OLANI GELSİN"

Tüzmen, sermayenin geliş şeklini eleştirerek, "Sermayenin düzgün yoldan geleni. Gelip içeriyi yağlayıp ondan sonra canı sıkıldığı zaman hop diye çıkacak bir sermaye çıkışı değil. Portföy yatırımı değil. Sanayiye dönük yatırımı. Gel, yeni bir şey getir. Onun içerisinde yer alırsan o zaman bu ülkeye sermaye girişine izin var. Yoksa böyle parayı cebine koysun. Apartmanları, gemileri alsın. Biz de burada güzel sıcak para girişi var diye sevinelim. Ekonominin çarkları dönüyor. Öyle değil. Arkasına bakmak lazım. Sermaye ve iş gücü bileşenlerini iyi ayarlamak gerekir. Bizim esas işimiz rekabetçilik, inovasyon, verimlilik. Bunlar olmadan rekabet olmaz. Bugün geldiğimiz noktada rekabet edebilme yeteneğimizde eksiklikler görüyoruz. Eskiden bu devam ediyor, iyiydi. Nedir? Biz ne yapıyorduk. Standartları daha yükseğe getirmeye çalışıyorduk." ifadelerini kullandı.

"ESKİ KADROLARIN YERİNDE YELLER ESİYOR"

Kadroların tasfiyesine değinen Tüzmen, "O kadro ile başarılar sağlandı. Ama şimdi kadronun yerinde yeller estiği zaman. Sen gittiğin zaman ihracatın iyisinden anlamaz birini bulursan, anlatamazsan teşviğin ne olduğunu, ayırt edemezsen TÜBİTAK'ın içerisinde hangisi Ar-Ge hangisi değil. O zaman olmaz. Dolayısıyla genel bir kalite seviyesinin, bilgi seviyeseinin yükseltilmesi gerekiyor. Ben şuna inanıyorum. Cesaret. Şu anda bir kararsızlık var. Kararsızlık tehlikelidir. Cesaret zafere, korkaklık ölüme götürür. Ben hayatım boyunca böyleydim. Bedelini ödedim. Hiçbir zaman yarın ne olacak diye bir şey olmadı. Bize inanan insanlar arkadan geldi, kimisi, ben de uçuruma atladı." ifadelerini kullandı.

"10 BİN DOLAR GELİRLE OLMAZ, 50-60 BİN DOLAR OLMALI"

"Siyasetçilerimizde eski kalite beceri, kapasite falan filan olmayabilir gibi gözükebilir." diyen Tüzmen, "Ama öyle değil. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor ama belki metotta sıkıntı var. Ticareti öne alalım, siyaset arkadan gelir. Bir zamanlar 50, 60 bin dolar kişi başına gelir seviyesine gelince oturur düşünürüz. Şu yanımızdaki ülkeyi bir düzeltmemiz lazım. Yazık insanlar acı çekiyor. Ya da öbür tarafa bakarım. Nedir ya bunlar böyle 100 senedir böyle gidiyor. O zaman vaktin olur. Nasıl şimdi İngiltere'de şöminenin karşısında çay içiyor yaşlılar 5'te. Diyorlar ki şuradaki petrolde bir sıkıntı var. Oraya bir şey yapalım. O o zaman yapılır. Adam orada oturuyor kişi başına 50-60 bin dolar gelir seviyesi. Sen 10 bin dolarla bunu yapamazsın. 10 bin dolarla etnik köken ayrımını çimentolaştıramazsın. Etnik kökeni çimentolaştırmak için kişi başına 25 bin dolarlara gelmemiz gerekiyor. Benim derdim o."dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim