• İstanbul4 °C
  • Ankara-1 °C
  • İzmir8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FT: Erdoğan medya üzerindeki baskıyı daha da artırdı
2015-10-28 07:55:03

FT: Erdoğan medya üzerindeki baskıyı daha da artırdı

Financial Times gazetesi bugün sayfalarında İpek Medya önündeki polis müdahelesini ve grubun medya kuruluşlarına el koyulmasını konu alan bir yazıya yer...
Financial Times gazetesi bugün sayfalarında İpek Medya önündeki polis müdahelesini ve grubun medya kuruluşlarına el koyulmasını konu alan bir yazıya yer verdi.

"Türkiye medya üzerindeki baskıyı daha da artırdı" başlıklı yazıda, polisin Ankara'daki Koza İpek merkez binasının önünde göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtiliyor.

Gazete, Koza İpek'e ait televizyon ve gazetelerin hükümeti eleştirdiğine dikkat çekiyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Bu girişim, Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Parlamento'da çoğunluk elde etmeyi amaçladığı ulusal seçimden beş gün önce gerçekleştirildi."

Financial Times, Koza İpek Grubu'nun avukatlarından Bilal Çalışır'ın şu sözlerine yer verdi: "Bizim şirketlerimizin hesapları son iki yıldır denetleniyor ve hiçbir şey bulunamadı."

Şirketlere el koymanın amacının şirketin medya kuruluşlarını susturmak olduğunu da belirten Çalışır, şirketin hesapları üzerine yapılan sıkı incelemeler sonrası yazılan raporda hiçbir şey bulunamadığı, her şeyin kusursuz olduğunun belirtlidiğini de sözlerine ekledi.

101 siteye sansür; 21 gazeteci ve 4 kuruluşa saldırı

Haber şöyle devam ediyor:

"Türkiye'de hükümeti eleştiren medya grupları gittikçe artan baskılar altında kalıp, büyük vergi cezaları, gazetecilerine ve bürolarına yönelik fiziksel saldırılar ve üst düzey politikacılardan kendilerine yönelik suçlamalarla karşı karşıyalar.

Örneğin; Hürriyet gaztesinin sahibi olan Doğan Grubu, 2009 yılında 3.3 milyar dolar ceza ile karşı karşıya kaldı ve 2011 yılında iki gazetesini sattı.

Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 149. sırada. Avrupa ülkelerinin çok altında olup Myanmar ve Zimbabve'nin bile altında yer alıyor.

Bugün gazetesi, Türk hükümetinin Suriye'deki IŞİD militanlarına yardım ettiğini anlatan bir haberini birinci sayfadan verdikten sonra ilk olarak Eylül ayında baskına uğramış, bu suçlama sonrası diğer haber kuruluşları da aynı konuyla ilgili haberler yapmaya başlayınca hükümet küplere binmişti."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim