• İstanbul27 °C
  • Ankara27 °C
  • İzmir34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümet bu sefer erken kurulacak
2015-11-07 20:55:04

Hükümet bu sefer erken kurulacak

Anayasal zorunluluktan dolayı seçim hükümeti yeminden sonra görevi bırakacak. Bu yüzden 7 Hazirandan sonra yaşanan süreçten farklı bir süreç yaşanacak.MECLİS...
Anayasal zorunluluktan dolayı seçim hükümeti yeminden sonra görevi bırakacak. Bu yüzden 7 Hazirandan sonra yaşanan süreçten farklı bir süreç yaşanacak.

MECLİS BAŞKANI DAHA SONRA SEÇİLECEK

Geçici Hükümetin görevinin sona ermesinin getirdiği zorunluluktan dolayı Türkiye'de bir ilk yaşanacak. TBMM Başkanı seçilmeden Hükümet kurulacak.

“Geçici seçim hükümeti” deneyimini yaşayan Türkiye’de, yeni hükümetin kurulma sürecinde de ilkler hayata geçecek. Normal zamanlarda yeni Meclis yemin ettiği anda mevcut başbakan, hükümetin istifasını sunar, cumhurbaşkanı da yenisi kuruluncaya kadar mevcut hükümetin görevine devam etmesi için başbakanı görevlendirirdi. Ancak Anayasal zorunluluk gereği oluşturulan “geçici seçim hükümeti” olduğu için, seçim hükümetinin görevi, Anayasa’nın 114. Maddesi’ne göre milletvekillerinin yemin etmesiyle sona eriyor. Bu nedenle başbakanın, cumhurbaşkanına hükümetin istifasını sunması da gerekmiyor. Anayasa’nın 114. Maddesi’nde, “Geçici Bakanlar Kurulu, seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görür” ifadesi yer alıyor. Bununla yemin töreninin kastedildiğine işaret eden AK Parti’nin hukukçu kurmayları, bu sebeple hükümetin kuruluşu için diğer seçimlerde uygulanan sürecin işletilemeyeceği görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın, hukukçu kurmaylarıyla yaptıkları değerlendirmeler sonucunda hükümetin, Anayasa gereği Meclis’teki yemin töreniyle birlikte kurulması gerektiği kanaati oluştu. Bu durumda, Yüksek Seçim Kurulu’nun(YSK) seçim kesin sonuçlarını Resmi Gazete’de yayımlamasının ardından geçen 5 günün sonunda Meclis’te yemin edecek. AK Parti’de, YSK’nın 12 Kasım’da resmi sonuçları ilan etmesi durumunda 17 Kasım’da Meclis’te yemin töreninin yapılacağı hesap ediliyor.

7 Haziran’da Meclis Başkanlığı seçimi ve Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşmasını bekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sefer “Anayasal zorunluluk” gereği hızlı davranacak. Erdoğan, yemin sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verecek. Davutoğlu’nun da aynı gün yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunabileceği belirtiliyor. Sürecin hızlı işleyecek olmasından dolayı hükümetin 18 Kasım’a kadar kurulabileceği ifade ediliyor.

ÖNCE HÜKÜMET

Hükümet, böylece Meclis Başkanlığı seçiminden önce kurulmuş olacak. Hükümet programının okunup Meclis’te görüşülmesi ve güven oylaması için süreç işletilecek. Bu durumda, Meclis Başkanlığı seçimi ve divan oluşumu, Başkan adayları için Anayasa’da “yeminden sonra” 5 günlük bekleme süresi verilmiş olmasından dolayı daha sonra gerçekleştirilmiş olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim