• İstanbul24 °C
  • Ankara18 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hürriyete saldırı kınandı
2015-09-07 15:20:02

Hürriyet'e saldırı kınandı

Gazeteciler Cemiyetinden Nazmi Bilgin: Saldırı utanç verici, Hürriyet ile dayanışma içerisindeyiz“Türkiye’nin bir an önce normalleşmesi gerekmektedir”Gazeteciler...
Gazeteciler Cemiyetinden Nazmi Bilgin: Saldırı utanç verici, Hürriyet ile dayanışma içerisindeyiz“Türkiye’nin bir an önce normalleşmesi gerekmektedir”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Doğan Medya Center binasına yönelik saldırının, bina girişinin, giriş bölümündeki bilgisayarların tahrip edilmesinin, camların kırılmasının asla kabul edilebilir, tolerans gösterilebilir olmadığını söyledi.

Bilgin iktidar partisi gençlik örgütü başkanı ve milletvekilinin önderliğinde, tekbir getirerek ve sosyal medyada “Madımak gibi yapacağız” şeklinde çeşitli kabul edilemez mesajlarla örgütlenerek gerçekleştirilen saldırının emniyet ve adli mercilerce aydınlatılması ve sorumluların adalet önünde hesap vermesi gerektiğini kaydetti.

İktidar partisi gençlik örgütü başkanı ve milletvekilinin gece boyunca itiraf niteliğindeki elektronik mesajlarının, Doğan Yayın Grubu onursal başkanı Aydın Doğan dahil Doğan Holding yöneticilerine karşı ölüm tehditleri içeren yazışmaların cezasız kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

Türk basını açısından ikinci bir Tan vakasının eşiğinden dönüldüğünü kaydeden Bilgin “Çok şükür Doğan Medya Center yakılıp, yıkılmadı. Ancak durumun vahameti ortadadır. İktidarda veya muhalefette olsun bir siyasi parti önde geleninin şiddet çağrısı yapması asla kabul edilebilecek konu değildir,” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ifade özgürlüğünün gösteri ve yürüyüş yapılmasını içerdiğini ancak şiddetin hiç bir şekilde hoş görülemeyeceğini kaydetti.

Bilgin Cumhurbaşkanı’nın bir televizyondaki canlı yayındaki ifadelerinin Hürriyet internet sitesinde kapsam dışında kullanılması iddiasının incelenip Doğan Holding ve Hürriyet gazetesinden gereğinin yapılması talep edilebilecekken böyle şiddet yoluna başvurulmasının asla hoş görülemeyeceğini vurguladı.

“Velev ki Hürriyet yanlış yapmış. Velev ki gazetenin görevli internet editörü Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözlerini yanlış anlamış. Bunun karşılığı düzeltme istemek veya belki kınamak olacak iken sosyal medyada organize olarak yüzlerce kişiyle birlikte tekbir getirerek Hürriyet’i basmak asla affedilebilecek bir durum değildir,” dedi.

Hürriyet gazetesiyle tam bir dayanışma içerisinde olunduğunu kaydeden Bilgin, siyasi erk sahiplerinin medyaya ve medya çalışanlarına karşı nefret söylemini, tek tip gazeteci yaratmak hülyasını terk etmemeleri durumunda gerginliğin kontrol edilebilir olmaktan çıkabileceğinden büyük endişe duyduğunu kaydetti.

Bilgin daha yakın zamanda bir diğer yayın grubu başkanına yönelik suikast girişimi olduğunu, yine aynı grubun merkez binasına el bombası atıldığını, yurdun dört bir tarafındaki çeşitli olaylarda emniyet kuvvetlerinin medya mensuplarına karşı giderek artan oranda şiddet uyguladığı haberleri geldiğini hatırlatarak, “Bu durum sürdürülebilir değildir. Türkiye’nin acilen normalleşmeye ihtiyacı vardır” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim