• İstanbul18 °C
  • Ankara12 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İbrahim Kalın o soruya cevap verdi! Bahçeli...?
2015-11-04 12:55:03

İbrahim Kalın o soruya cevap verdi! Bahçeli...?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın...
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın konuşmasında PKK, IŞİD terörü hakkındaki siyasetin ne olacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin AB politikasından Suriye'de Esad'ın geleceğine yönelik açıklamalara da konuşmasında yer veren Kalın'a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Erdoğan'ın gizli görüşme yaptıklarına yönelik soruya cevap verdi.

İbrahim Kalın'ın "Başkanlık" için referandum yapılabileceğini de ima ettiği konuşmasının ayrıntıları şu şeklilde:

 

IŞİD VE PKK OPERASYONLARI SÜRECEK

"Terörle mücadele konusunda 7 Haziran seçimlerinden sonra olduğu gibi 1 Kasım seçimleridne sonra da gündemimizde olmaya decvam edecek. İster DAİŞ olsun ister PKK olsun operasyonlarımız devam edecektir.

 

SIRTINI PKK'YA DAYAYANLARIN HESAPLARI BOŞA ÇIKTI

PKK'nın terör siyasetine, ona şirinleştirmeler yapılmasına izin verilmeyecektir. 1 Kasım seçim sonuçlarınından biri de bu olmuştur. Teröre sırtına dayayanların, siyaset yaptıklarını zannedenlerin hesapları boşa çıkmıştır.

 

Suriye ve Irak'ta kamu düzeni ve insan hayatını tehlikeye atan DAEŞ'e karşı operasyonlarımız da kararlılıkla devam edcektir. 20 binden fazla kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konulmuştur. Türkiye içinde yapılan operasyonlardda binin üzerinde tutuklama gerçekleşmiş ve hukuki yargılama devam etmektir.

 

Türkiye terörle mücadeleye kararlılıkla devam edecektir. Türkiye uluslararası koalisyona da üyedir. Bu mücadele de kararlı bir şekilde devam edecektir.

 

AÇIK KAPI POLİTİKASINA DEVAM EDECEĞİZ

Aylan Kürdi'nin bedeninin sahile vurmasından sonra Avrupa'da yaşanan infial, dikkatlerin buraya çevrilmesine rağmen mülteci sorununa karşı ortaya bir eylem planıo konulşabilmiş değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği açık kapı politikasına devam edeceğiz. İnsları bile bile savaşın ortasında bırakamazsınız. Türkiye sorumluluk sahibi bir ülke olarak böyle bir şeye asla izin vermez. Avrupa'dan veya başka yerden yardım gelsin, gelmesin biz Suriyelilere yardıma devam edeceğiz.

 

AB ÜYELİĞİ

Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda 6-7 başlığın açılabileceğini ifade ettik. Bunlar önümüzdeki günlerde görüşeceğiz. Suriyeli mülteci konusunda külfet paylaşımı yapılmasını temenni ediyoruz. Suriye'de siyasi bir geçiş sürecinin oluşturulması, Suriyelilere insani yardım ulaştırılması konuşulmaktadır. Ancak Suriye'nin geleceği konusunda tartışmalar devam etmektir. Beşar Esed Suriye'nin geleceğini kaldırabilecek bir lider olma özelliğini kaybetmiştir. Biz tüm tarafların Viyana 2 toplantılarında olmasını isteriz.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ

Milletin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, milletin evi olarak faaliyet göstermeye devam edecektir. 29 EkimCumhuriyet Bayramı'nda olduğu gibi burada bütün vatandaşlarımızla kucaklaşma imkanımız oldu. Bu tür davetler, kabuller bundan sonra  da devam edece. Külliye'yi vatandaşlarımızın ziyaretine açılması yakın zamanda mümkün olacaktır. Bununla ilgili duyuru yapılacaktır.

 

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile çalışmalar devam ediyor. Bina projesi tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada 5 milyon kitap hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmak için tasnifler, koleksiyonlar alınmaya devam ediyor. Değerli yazar Mehmet Şevki Eygi kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hibe etti.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği bir konudur. Bu şahısla ilgili bir konu, Sayın Tayyip Erdoğan'ın kendi geleceği ile ilgili bir durum değildir. Anayasal olarak da güçlü bir liderdir, zaten tarihe de geçmiştir. Türkiye'deki sistem daha işler hale nasıl gelir tartışması Türkiye için verimli bir tartışmadır. Bizim için uygun olan model hangisidir, 1 Kasım seçim sonuçları da dikkate alarak, tekrar bir değerlendirmesi yapılabilir. Ama bizim bu konuda Türkiye'ye lig atlatma konusunda düşüncemiz nettir. Türkiye'nin ihtiyaçları hedefleri konusunda en uygun model hangisidir bunun üzerinde tartışma devam etmelidir, devam da edecektir. Başkanlık sistemi ile ilgili referandum yapılabilir.

 

ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ İDDİASI

Böyle bir görüşme söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımıza husumet besleyerek hakkında bir takım yalan yanlış haberler yazarak gündeme geleceğiniz zannedenler 1 Kasım seçim sonuçlarını doğru okusunlar."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim