• İstanbul24 °C
  • Ankara18 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile karşı derhal harekete geçin
2015-09-15 05:55:02

İsrail'e karşı derhal harekete geçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri'ni arayarak Mescid-i Aksa'ya yapılan İsrail saldırılarının bir an önce durdurulmasını istediCumhurbaşkanı...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri'ni arayarak Mescid-i Aksa'ya yapılan İsrail saldırılarının bir an önce durdurulmasını istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslümanların kutsal mekanlarından olan Mescid-i Aksa'ya İsrail devleti tarafından yapılan saldırılara karşı Birleşmiş Milletler'i (BM) acil harekete geçmeye çağırdı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Kudüs'te Mescid-i Aksa'daki ihlalleri ve Müslümanları hedef alan saldırılarıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u telefonla aradı. 

 

'GELİŞMELER KAYGI VERİCİ' 

Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban ile yaptığı görüşmede, İsrail'in yaptıklarının asla kabul edilemeyeceğine, İslam dünyasında ciddi bir infiale sebebiyet verdiğine dikkati çekerek, BM'yi Kudüs'teki ihlallere karşı harekete geçmeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Halil'deki İbrahim Camii örneğinde olduğu üzere, son dönemde İsrail'in Mescid-i Aksa'yı da zamansal ve mekânsal olarak bölme gayretlerinde gözlenen artışın kaygı verici olduğunu da vurguladı. Uluslararası toplumun İsrail'i 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen Filistin Devleti'nin kurulmasını kabullenmeye zorlayacak bir tutum takınması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun tüm bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğunu ifade etti. 

 

 

'ENDİŞEYLE KARŞILIYORUZ' 

BM Genel Sekreteri Ban da gelişmeleri endişeyle karşıladıklarını, barış müzakerelerinin ne denli önemli olduğunun mevcut gerilimle bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Erdoğan ve Ban'ın, Yahudi yerleşimlerini genişletme konusundaki ısrarının uluslararası hukuka aykırı olduğuna da değindikleri kaydedildi. 

 

MAHMUD ABBAS'A DESTEK TELEFONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da Araplarla İsrail askerleri arasında iki gündür yaşanan gerilim üzerine dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı telefonla aradı. Erdoğan, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girerek içerideki Müslümanlara güç kullanmasını kınayarak, yaşananların kaygı verici olduğunu vurguladı. Erdoğan, bu hususta uluslararası camianın daha duyarlı olması için Türkiye'nin elinden geleni yapacağına da dikkati çekti. Abbas'ın ise duyarlılığı nedeniyle Erdoğan'a teşekkür ettiği kaydedildi. Erdoğan dün ayrıca HAMAS Siyasi Büro Şefi Halit Meşal'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, Mescid-i Aksa'da yaşananlar hakkında Meşal'den bilgi aldı. Meşal'in de Erdoğan'a verdiği destek nedeniyle teşekkür ettiği öğrenildi. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da yazılı açıklama yaparak, Mescid-i Aksa'daki saldırıları nedeniyle İsrail hükümetini kınadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim