• İstanbul8 °C
  • Ankara6 °C
  • İzmir11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kübalı askerler Esede desteğe gitti
2015-10-15 06:55:07

'Kübalı askerler Esed'e desteğe gitti'

Küba ordusunun hususi kuvvetler birliğine bağlı bir grup askerin, Esed rejimine destek sağlamak için Suriye'ye gittiği ileri sürüldü.ABD'de yayın yapan...
Küba ordusunun hususi kuvvetler birliğine bağlı bir grup askerin, Esed rejimine destek sağlamak için Suriye'ye gittiği ileri sürüldü.

ABD'de yayın yapan Fox News televizyonunun, Miami Üniversitesi Küba ve Küba-ABD Çalışmaları Enstitüsü'nün elde ettiği bilgiye dayandırdığı haberinde, Kübalı askerlerin Suriye'deki dahil savaşta rejime bağlı birliklerin eğitimine ve Rus yapımı tankların kullanımına yardım etmeye hazırlandığı iddia edildi. Kübalı askerlerin Küba Silahlı Kuvvetler Komutanı General Leopoldo Cintra Frias öncülüğünde Suriye'ye gittiği belirtildi ancak askerlerin ne vakit Suriye'ye girdiği bilgisi verilmedi.

Habere göre, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Amerikalı yetkili de istihbarat raporlarına dayanarak
Kübalı askerlerin Suriye'de bulunduğunu teyit etti. Aynı yetkili, Kübalı askerlerin Rusya'da eğitim aldıktan sonra Rus uçaklarıyla Suriye'ye getirilmiş olabileceğini kaydetti.

Miami Üniversitesi Küba ve Küba-ABD Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Jaime Suchlicki, Arap bir subayın, Kübalı askerleri taşıyan iki Rus uçağının Şam havaalanına indiğini aktardığını söyledi. Suchlicki'nin verdiği bilgiye göre, Arap zabit, Kübalı askerlere ne sebepten Suriye'ye geldiklerini sordu ve askerlerden Rus tanklarının kullanımında uzman olduklarını, Esed'e destek vermek amacıyla Suriye'ye geldiklerini öğrendi.

"Bu beni şaşırtmadı" diyen Suchlicki, Rusya ile Küba'nın çok yakın ilişkilerine işaret ederek, Rusların yıllardır Küba'ya yaptığı askeri yardımları hatırlattı.

Bu senenin başında Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Barack Obama, Küba'yı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkararak iki memleket arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ismine adım atmıştı. Bu sürecin ardından Küba'nın Suriye'de Rusya'ya askeri destek vermeye başladığı iddiasına ilişkin Enstitü yetkilileri, "Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun Amerika Birleşik Devletleri ABD ile ilişkileri normalleştirmeye devam etmek yerine Rusya ve Suriye gibi müttefiklerine destek vermekle daha fazla meşgul olduğu anlaşılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Küba ordusu, dünya genelinde silahlı kuvvetlerin durumunu değerlendiren globalfirepower.com sitesine göre dünyanın en kuvvetli orduları sıralamasında 110'uncu sırada yer alıyor. Ancak Küba ordusu ufak olmasına karşın "çok iyi eğitimli" şeklinde tanımlanıyor.

Suriye'de devam eden dahil savaşta bugüne kadar yaklaşık 250 bin şahıs hayatını kaybetti ve memleket nüfusunun yaklaşık yarısı evlerinden oldu.

 

Kaynak:Haber7

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim