• İstanbul25 °C
  • Ankara20 °C
  • İzmir27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Irakta iki ayrı yönetim tartışması
2015-10-13 08:55:02

Kuzey Irak'ta iki ayrı yönetim tartışması

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Değişim Hareketi’nin (Goran) 4 bakanını azlettiği yönünde iddialar var.KDP Parlamento Grubu Başkanı...
Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Değişim Hareketi’nin (Goran) 4 bakanını azlettiği yönünde iddialar var.

KDP Parlamento Grubu Başkanı Ümit Hoşnav, Goran'ın 23 Haziran'dan bu yana "ulusal birliği bozmanın çabası içinde" olduğunu belirterek, "Goran, artık hükümetin bir parçası değildir. Daha önce hükümetin kurulması ve parlamento başkanlığına dair yaptığımız anlaşma bitmiştir" dedi.

'HALKI BÖLÜYORLAR'

KDP olarak iki idareli yönetime karşı olduklarını da vurgulayan Ümit Hoşnav, "Geçmişte de böyle bir sonucun meydana gelmemesi için tüm çabamızı ortaya koyduk. Goran, Kürdistan'ı parçalayarak iki idareli bir sisteme doğru götürmek istiyor. Fakat buna izin vermeyeceğiz. KYB'den bu konuda olumlu beklentiler içindeyiz" şeklinde konuştu. Yapılanları gösteri olarak görmediklerini ifade eden Hoşnav, şunları kaydetti:

ATEŞLE OYNUYORLAR

"Goran, halkı bölüyor ve parti üyelerimizi şehit ediyor. Yapılanları da gösteri olarak görmüyoruz. Bu Goran'ın KDP'ye açık bir saldırısıdır. Ateşle oynuyorlar ve bunun bedelini de ödeyecekler."

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Parlamento Grubu Başkanı Begerd Talabani de iki idareli bir yönetime karşı olduklarını dile getirerek, "KYB, iki idareli yönetime inanmıyor. Kürdistan'da bunun kalmaması için de büyük çaba sarfetmiştir. Şimdi de böyle bir durumla karşıyız. Böyle bir şeyi yapmak isteyen hiçbir siyasi güce izin vermeyeceğiz. KYB, tarafların uzlaşmaya varması için temel bir rol üstlenecektir" görüşünü dile getirdi. Gösterilerin de halkın meşru hakkı olduğunu ve bunları desteklediklerini vurgulayan Talabani, "Yapılan gösterileri sonuna kadar destekliyoruz. Fakat protestolara şiddet bulaşmamalı ve parti binaları yakılmamalıdır. KYB, bu konuda ihmalkar davranmamış ve sorumluluğunu yerine getirmiştir" ifadelerini kullandı.

GORAN, "BAŞKINLIK KRİZİ" DİYOR

Goran Hareketi Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Bahar Mahmut ise gösterilerin KDP'nin siyasetinden kaynaklı olduğunu ileri sürerek, "Protestolar, hizmetin götürülmemesi ve maaşların verilmemesi nedeniyledir. Kürdistan'daki başkanlık krizi de gösterilerin başka bir nedenidir" dedi.

4 BAKANIN AZLEDİLDİĞİ İDDİASI

Irak'ta Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ise Değişim Hareketi’nin (Goran) 4 bakanını azlettiği belirtiliyor. Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Başbakan’ın, Goran’lı bakanlardan resmi olarak istifa etmelerini istediğini söyledi. Reuters’e konuşan Dizayi, Neçirvan Barzani’nin, “güvenlik” gerekçesiyle bakanları görevden aldığı bilgisini verdi.Sözkonusu bakanların görevlerini, geçici olarak diğer bakanlar yürütecek.

İktidarın büyük ortağı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 8 Ekim’de siyasi krizin sona erdirilmesi ve maaşların ödenmesi talebiyle başlayan gösterilerin daha sonra şiddet eylemlerine dönüşmesinden Goran’ı sorumlu tutuyor. PDK, bu gerekçeyle önceki gün, Goran’la aynı kabinede çalışmayacakalrını duyurmuştu.Aynı partiden olan Kürdistan Parlamentosu Başkanı Yusuf Muhammed’in başkente gelmesi de dün engellenmişti.Koalisyon hükümetinde Goran, Peşmerge Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Vakıflar Bakanlığı koltuklarına sahipti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim