• İstanbul29 °C
  • Ankara24 °C
  • İzmir32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Macaristan iki bölgede olağanüstü hal ilan etti
2015-09-15 14:55:03

Macaristan iki bölgede olağanüstü hal ilan etti

Macaristan hükümeti, sığınmacı krizinden dolayı ülkenin Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti.Hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs...
Macaristan hükümeti, sığınmacı krizinden dolayı ülkenin Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti.

Hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs yaptığı açıklamada, sığınmacı akınına karşı Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildiğini ve bu uygulamanın ihtiyaç süresince yürürlükte kalacağını belirtti.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada bu yıl Macaristan'a ulaşan sığınmacıların sayısının 200 bini aştığı ve sadece dün Sırbistan üzerinden 9 bin 380 kişinin ülkeye girdiği belirtildi.

Macaristan, Sırbistan üzerinden gelen sığınmacıların yoğun olarak kullandığı Röszke-Horgos tren yolunun Macaristan'daki girişini dün kapatmıştı. Bugün aynı bölgeden girmek isteyen sığınmacılar, sınır kapılarında kurulan iltica başvuru bölgesine gönderildi.

Sınır bölgesinde çok sayıda silahlı asker ve polisin görev yaptığı gözlendi. Başvuruda bulunan sığınmacılar, işlemlerin ardından Macaristan'daki sığınmacı merkezlerine götürülecek.

Tel örgüyü geçen tutuklanacak

Yeni yasal düzenlemeler uygulamaya girdi

Bugün itibari ile yürürlüğe giren yeni yasal düzenlemelere göre, yasadışı yollarla sınırı geçmeye çalışmak suç kabul edilecek. Suçlular 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanabilecek. Sınıra çekilen tel örgülere zarar vererek sınırı geçmenin cezası ise 5 yıl hapse kadar yükselebilecek. Macaristan hükümetinin, iltica başvurularıyla ilgili düzenlemelerde değişiklik olmadığını açıklamasına rağmen, Sırbistan'ı güvenli ülke olarak tanımladığı için başvuruların büyük bölümünün geri çevrilmesi de bekleniyor.

Macaristan Savunma Bakanı Istvan Simicsko, sınırları korumak için 4 bin 300 asker konuşlandırdıklarını açıklamıştı.

Romanya sınırına da tel örgü 

Macaristan, Sırbistan sınırından sonra Romanya sınırına da tel örgü çekecek. Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto yaptığı açıklamada Macaristan hükümetinin, Macaristan-Romanya sınırını,Macar-Sırp-Romanya üçlü sınırdan makul bir mesafe boyunca tel örgü ile kapatma kararı aldığını açıkladı.

Szijjarto, Macar-Sırp sınırına çekilen tel örgünün insan tacirlerini Romanya tarafına yönlendireceğini ve bunu engellemek için kararın alındığını açıkladı.

Macaristan hükümeti, 17 Haziran'da yasa dışı göçü engellemek için Sırbistan sınırını 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almış, diğer sınır paylaşımı olan ülkelerle de benzer bir tehlike gördüklerinde aynı uygulamaya gidebileceklerini duyurmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim