• İstanbul18 °C
  • Ankara12 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkel, Saraya gitmek istememiş
2015-10-17 16:55:04

Merkel, Saray'a gitmek istememiş

Financial Times gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yarınki Türkiye ziyaretiyle ilgili bir iddia da ortaya attı.İngiliz gazetesi Financial Times,...
Financial Times gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yarınki Türkiye ziyaretiyle ilgili bir iddia da ortaya attı.

İngiliz gazetesi Financial Times, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'deki ifade özgürlüğü koşullarının sert bir dille eleştirildiği ilerleme raporunu, göçmen krizi konusunda Ankara'nın desteğini alabilmek için 1 Kasım'daki seçimlerin sonrasına erteleyeceğini bildirdi. Gazete, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yarınki Türkiye ziyaretiyle ilgili bir iddia da ortaya attı.

 

Haberde, "Raporun ertelenmesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lehine görünüyor. Erdoğan'ın otoriter yaklaşımları göçmen krizi patlak verinceye kadar AB için önemli bir kaygıydı" deniyor.

 

Göçmen krizinin çözümü için Ankara'nın desteğini isteyen AB liderlerinin Türkiye'ye üç temel konuda taviz vermeye hazır olduğu aktarılıyor:

 

Suriyeli mültecilerin Türkiye'de barındırılması için 3 milyar euro mali destek, Üyelik müzakerelerine hız verilmesi, Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılması için çalışmalar yapılması.

 

Ancak haberde Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun sözleri hatırlatılıyor ve "Açıklamalar uzlaşmanın henüz kesin olmadığını gösteriyor" deniyor.

 

Sinirlioğlu dün yaptığı açıklamalarda AB'nin üzerinde durduğu planın henüz sadece bir taslak olduğunu ifade etmişti.

 

'Anlaşmanın gizli maddesi'

 

Financial Times haberinde Ankara'ya vaat edilen bir diğer konunun ise ilerleme raporu olduğu vurgulanıyor.

 

Gazeteye bilgi veren bir diplomat "Başta Türkiye'deki ifade özgürlüğü koşulları olmak üzere çok sayıda sert eleştiri içeren ilerleme raporunun ileri bir tarihe erteleneceği konusunda Ankara'ya teminat verildi" diyor.

 

Bilgiyi veren diplomat, ilerleme raporunun Avrupa Komisyonu'ndaki onay sürecinin hâlâ başlatılmadığını söyleyerek bu sürecin zaman alacağını vurguluyor.

 

Haberde AB'nin raporu erteleme kararından memnun olmayanların bulunduğu da ifade ediliyor.

 

Gazeteye konuşan bir AB büyükelçisi, "Rapor Sultan'ın buyruğuyla ertelendi. Hiç sağlıklı bir durum değil" yorumunu yapıyor.

 

Haber şöyle devam ediyor:

 

"Her ne kadar gelecek hafta raporun yayınlanma ihtimali çok düşük olsa da son karar Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'e ait olacak. Komisyon Başkanlığı sözcüsü, Juncker'in raporu 'en yüksek düzeyde basın ilgisini çekebileceği dönemde yayınlamayı tercih edeceğini' ifade etti."

 

Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyaretine de değinilen haberde "Bu ziyaret Avrupa'nın Türkiye'yle işbirliği yapma isteğini ortaya koyacak. Ancak Merkel Ankara'ya gitmektense İstanbulu tercih etti. Bu tercih biraz da 1100 odalı Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde Erdoğan'la birlikte poz vermek istememesinden kaynaklanıyor" deniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim