• İstanbul24 °C
  • Ankara16 °C
  • İzmir22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NotaBeneden yeni bir öykü ve roman
2015-09-23 15:55:03

NotaBene'den yeni bir öykü ve roman

NotaBene Yayınları, Fulya Bayraktar'ın Yuh adlı öykü kitabı ile Tekgül Arı'nın Aşk Susmadan Git adlı romanını okurla buluşturdu.NotaBene Yayınları...
NotaBene Yayınları, Fulya Bayraktar'ın Yuh adlı öykü kitabı ile Tekgül Arı'nın Aşk Susmadan Git adlı romanını okurla buluşturdu.

NotaBene Yayınları Fulya Bayraktar'ın okurunu insan olmanın derin dehlizlerine indirdiği öykülerinin yer aldığı Yuh adlı kitabını, Tekgül Arı'nın Aşk Susmadan Git adlı romanını okurla buluşturdu. Yayınevi Türkiye sosyalist solunun önemli isimlerinden Ziya Yılmaz’ın kendi anlatımlarından Barış Mutluay'ın derlediği "Ziya Yılmaz - TİP'ten THKP-C'ye Fatsa'dan Türkiye'ye" kitabını da geçtiğimiz aylarda okurla buluşturdu.

NotaBene Yayınları Fulya Bayraktar'ın okurunu insan olmanın derin dehlizlerine indirdiği öykülerinin yer aldığı Yuh adlı kitabını, Tekgül Arı'nın Aşk Susmadan Git adlı romanını okurla buluşturdu. Yayınevi Türkiye sosyalist solunun önemli isimlerinden Ziya Yılmaz’ın kendi anlatımlarından Barış Mutluay'ın derlediği "Ziya Yılmaz - TİP'ten THKP-C'ye Fatsa'dan Türkiye'ye" kitabını da geçtiğimiz aylarda okurla buluşturdu.

Yuh

Yuh dedirten bu öyküler, ezilen, çaresizlikle kıvranan, hayata tutunma ya da hayattan vazgeçme seçenekleri arasında kalan, gerektiği yerde hiç çekinmeden radikal kararlar alabilen öykü kahramanları aracılığıyla insan olmanın derin dehlizlerine inecek, belki de onlarla yaşam deneyimlerinizden yola çıkarak derin bağlar kurabileceksiniz.

Giderek vahşileşen dünyanın, "Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir" mantığı ile geldiği noktada, hayatta kalmak, insanca yaşamak için verilen mücadeleleri hatırlamak, toplumsal sorunlar içerisinde boğulan insanlarla empati kurabilmek için, yüreklerde ise bir sızı yaratacak öykülerle baş başa kalmanın tam zamanı. Sızılarınız, insanlığımıza parlak bir ışık olsun...

Aşk Susmadan Git

Aşk susmasın diye başladı her şey…
"Aşk Susmadan Git" bugüne dek aşkın işlenmemiş bir imgesiyle karşılaştırır bizi. "Aşk susar mı?" sorusunu da sordurur okuruna. Peki, aşkı susturmamak için ne yapmalı? İşte bu noktada çıkar karmaşa…

Sadece aşkın içinde mi vardır bu karmaşa hali? Hayır! Aynı anda, sistemin yoksullaştırmak ve susturmak istediği "kırık dökük" yaşamların merkezinde de…

Roman, yalnızca bir aşk öyküsünün etrafında yapılandırmaz kendisini, yer yer yakın tarihin siyasi ve ekonomik sorunlarını da serer gözler önüne. Birbirinin etkisiyle şekillenen olguları bir edebiyat disiplini içerisinde sunar.

Teknolojinin gelişimiyle yarışaduran insan ilişkilerindeki değişim; toplumsal ayrışma ve aynılaşmaların toprağında boy veren türlü sancı, sonu hep insana çıkan…

"Aşk Susmadan Git"te cesur bir dil ve cesur bir bakış açısıyla karşılaşmaya hazır olmalı okur; "kadın" ve "erkek" kimliği üzerinden söylenmiş tüm sözleri tekrar gözden geçirmeye; roman karakterlerinin öykülerinden yapılı bir aynadan kendi yaşamlarına ayna tutmaya.

"Göz yanıltır, tenine bakmalıydım. Gözler, kendini okumayı öğrenenlere karşı tedbir almayı çoktan öğrendi. Ya tenler; acemi. İçinde topladığı öfkeyi, kini, bir çırpıda renk değiştirerek ortaya nasıl da döküveriyor."

Ziya Yılmaz - TİP'ten THKP-C'ye Fatsa'dan Türkiye'ye

Türkiye sosyalist solunun önemli isimlerinden Ziya Yılmaz’ın kendi anlatımlarından Barış Mutluay'ın derlediği "Ziya Yılmaz - TİP'ten THKP-C'ye Fatsa'dan Türkiye'ye" kitabı da NotaBene Yayınları'ndan çıktı.

2011'de hayata gözlerini yuman ve tanıklık ettiği ve bir aktörü olduğu döneme ilişkin çoklukla sessiz kalan Ziya Yılmaz'ın Türkiye’nin yakın dönem siyasal hayatının öyküsüne paralel yaşamının anlatıldığı kitapta, kronolojik bir hatta derlenmiş çeşitli siyasal olay ve değerlendirmeler yer alıyor. Bunların yanı sıra, kitapta Yılmaz'ın, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı gibi devrimcilerle anıları da aktarılıyor.

THKP-C'nin kuruluş sürecinde yer alan ve örgütün pek çok eylemine katılan Ziya Yılmaz'ın sol tarih yazımında sıklıkla değerlendirilen kimi olayları kendi gözünden anlattığı gibi bu güne kadar üzerinde pek konuşulmamış kimi olay ve düşüncelere de ışık tuttuğu kitapta, 29 Kasım 1971’de Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte Maltepe Askeri Cezaevi’nden tünel kazarak firar edişi, bu firarı izleyen olaylar ve yakalanarak hapse girişi anlatılıyor. 3 ayrı davadan hüküm giyen, farklı tarihlerde 2 kere idam cezasına çarptırılan Yılmaz'ın ilk aldığı idam cezası Yargıtay'ca onanmış, TBMM'de görüşülmek için sıra beklediği sırada çıkan 1974 affıyla cezası ömür boyu hapse dönüştürülmüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim