• İstanbul5 °C
  • Ankara-1 °C
  • İzmir7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama ile basın özgürlüğü krizi iddiası
2015-11-09 03:55:06

Obama ile 'basın özgürlüğü' krizi iddiası

Obama'nın güçlü basın özgürlüğü mesajları vermeye hazırlandığı ve bunun Ankara ile zirve öncesinde krize neden olduğu iddia edildi.Hafta sonunda...
Obama'nın güçlü basın özgürlüğü mesajları vermeye hazırlandığı ve bunun Ankara ile zirve öncesinde krize neden olduğu iddia edildi.

Hafta sonunda Antalya'ya gelerek G-20 zirvesine katılacak ABD Başkanı Barack Obama'nın güçlü basın özgürlüğü mesajları vermeye hazırlandığı ve bunun Ankara ile zirve öncesinde krize neden olduğu iddia edildi.

haberdar.com sitesinde yer alan bir habere göre Obama, ‘Türk medyasının durumunu' göz önüne alarak bu mesajlarını bir ‘basın konferansı'yla aktarmaya karar verdi. Haberdar muhabiri İlhan Tanır'ın Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberde, Obama'nın kurmaylarının, Ankara'nın muhalif gazetecilere uyguladığı akreditasyon uygulamasını aşmaya çalıştığı belirtildi. AKP iktidarının, yalnızca kendisine yakın gazetecilerin basın konferansını takip etmesine izin verme ihtimalinin Beyaz Saray'ı alternatif yol arayışlarına ittiği ifade edildi. Beyaz Saray kaynaklarının Obama'nın Antalya'da bir basın konferansı yapmasının programa alındığını doğruladığını aktaran Tanır, “Aynı kaynaklar, Antalya'daki zirvenin AKP tarafından akreditasyon yapılması halinde Beyaz Saray'ın ne tür bir tepki göstereceği konusunda sorulan sorulara ise şimdilik yorum yapmaktan kaçındılar.” ifadelerini kullandı.

Tanır'a göre, Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere herhangi bir Türk liderle henüz ikili bir görüşme programını kesinleştirmemesi,  Ankara-Washington hattında krize neden olan bir diğer konu oldu. Tanır, bunun teamüllere uygun bulunmadığını ancak bir görüşme olmayacağı anlamına da gelmediğini ifade etti. Öte yandan, Tanır'ın haberiyle örtüşen şekilde G-20 zirvesi için başvuru yapan birçok muhalif gazetenin muhabirlerine henüz cevap verilmedi. Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim