• İstanbul20 °C
  • Ankara21 °C
  • İzmir25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piyasalarda `Çin` hareketliliği!
2015-10-19 08:55:02

Piyasalarda `Çin` hareketliliği!

Uluslararası piyasalar, Çin`de beklentinin üzerinde ancak 6 yılın dibinde gelen büyüme verisiyle yurt içinde borsa yükselişle açılırken, dolar 2.89`un...
Uluslararası piyasalar, Çin`de beklentinin üzerinde ancak 6 yılın dibinde gelen büyüme verisiyle yurt içinde borsa yükselişle açılırken, dolar 2.89`un altına indi.

Uluslararası piyasalar, Çin'de açıklanan büyüme verisiyle moral buldu. Beklentinin üzerinde gelen büyüme verisi küresel piyasalarda rahatsızlık verici etki yaratmazken, verinin 6 yılın dibinde olmasının Fed'in faiz artırımının önünde teşkil edeceği beklentisiyle yurt içinde ise borsa yükselişle açılırken, dolar/TL 2.89'un altına sarktı.

Şanghay Bileşik Endeksi, Çin'de üçüncü çeyrek gayrı safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin yüzde 6.9 ile, halen küresel krizinden bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşmesine rağmen tahminleri aşması ve buna bağlı olarak, teşvik politikalarının etkisini gösteriyor olabileceği beklentilerinin güçlenmesi sonucu iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi kaybını geri aldı. Güney Kore wonu Temmuz ayından bu yana en güçlü seviyesine tırmanırken, Avustralya doları erken saatlerdeki kayıplarını yerine koydu.

BIST YÜZDE 1'İN ÜZERİNDE YÜKSELİŞTE

Güne yüzde 0.49 yükselişle başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi saat 09:58 itibariyle yüzde 1.27 yükselişle 79.500 sınırında işlem görüyor. Dolar/TL ise 2.89'un altına gevşedi ve şu saatlerde 2.8881 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise yüzde 0.60 ekside 3.2780'den işlem görüyor.

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, Çin’den gelen ekonomik verileri iki açıdan değerlendirmek gerektiğine dikkati çekti.

2 NOKTAYA DİKKAT!

Yüzde 6,9’luk ekonomik büyümenin piyasa beklentisinin bir kademe üzerinde geldiğine işaret eden Erkan "Dolayısıyla küresel piyasalar üzerinde de rahatsızlık verici bir etki yaratmadığını görüyoruz. Bununla beraber, elbette güçlü bir veri değil. Her şeyden önce Çin ekonomik büyümeyi yüzde 7 eşiğinin üzerinde tutabilmek için teşvikler uyguluyor, bu teşvikler devam edecektir. Aynı zamanda beklenti aşağısında, aylık baza yüzde 5,7’lik bir katkı sunabilen sanayi üretiminin de ekonomik büyümenin niteliği açısından olumlu olmadığını belirtmek gereklidir" dedi.

'RAHATSIZ EDİCİ DEĞİL, İYİ DE DEĞİL'

Verinin son yılların en düşük büyüme verisi olması itibarıyla ekonomide güçsüzlüğe de işaret ettiğini belirten Erkan "Dolayısıyla Fed’in faiz artırımı önünde de engel teşkil edilebilir. ABD’nin yanında Çin’in de iyi okunması gereken bir küresel konjonktür içindeyiz. Gelen veri rahatsız edici boyutta değil, ancak iyi de değil" diye konuştu.

 

uzmanpara

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim