• İstanbul27 °C
  • Ankara26 °C
  • İzmir28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piyasaların gözü Fed toplantısında
2015-09-06 10:10:03

Piyasaların gözü Fed toplantısında

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kurulu toplantısına sayılı günler kala piyasalar alınacak faiz kararına odaklandıAmerikan Merkez Bankası...
Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kurulu toplantısına sayılı günler kala piyasalar alınacak faiz kararına odaklandı

Amerikan Merkez Bankası (FED) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 16-17 Eylül tarihlerinde bir toplantı yapacak. Söz konusu toplantının önemi, FED'in para politikası kurulu olan FOMC'nin 2006'dan bu yana ilk defa bir faiz artışına gidebileceği beklentisinden kaynaklanıyor.
Piyasaların gündeminden 2 yılı aşkın zamandır düşmeyen bu sorunun cevap bulacağı toplantı yaklaştıkça küresel piyasalarda dalgalanmalar da arttı.
FED'in faiz artırımına başlaması özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarından para çıkışını hızlandırabileceğinden endişe ediliyor.
Çin ekonomisindeki yavaşlamanın küresel büyümede yavaşlamaya yol açağına dair kaygılar ve FED'in faiz artırımında izleyeceği rotanın belirsizliği arasında fiyat dalgalanma göstergesi geçtiğimiz hafta Ocak ayından bu yana en uzun kazanç serisini genişletti. Döviz yatırımcıları pozisyonlarını azalttı ve geleneksel güvenli yatırım araçlarına kaydı.
ÇİN KORKUSU SÜRÜYOR
Ünlü tahvil yatırımcısı Bill Gross, FED'in faiz artırımı için biraz fazla beklediğini ve piyasa kargaşasının bankanın harekete geçme imkanını kısıtlamasıyla faiz artırımına yönelik bir adımın biraz geç olarak nitelenebileceğini söyledi.
Çin'deki satış dalgasının küresel hisse senedi piyasalarına yansımasından sonra faiz artırımına dair beklentilerde düşüş oldu. Her ne kadar ABD'de Cuma günü gelen istihdam verileri olumlu olsa da ve ücret büyümesi beklenti üzerinde gelse de Çin'deki yavaşlamanın denizaşırı etkileri ABD iyimserliğini bastırmaya devam etti.
Dolar bu yıl gelişmiş 10 ülke para birimi karşısında yüzde 9,1 değer kazandı. Yen yüzde 9,8 değer kazanırken, Euro yüzde 0,4 değer kaybetti.
Bloomberg’in derlediği verilere göre FED’in faizi Eylül ayında artırma ihtimali Temmuz ayı sonunda yüzde 40 seviyesinden yüzde 32’ye geriledi. Ekim ayı olasılığı yüzde 43, Aralık ayı olasılığı yüzde 58 seviyesinde.
KORKUNUN NEDENİ...
Doların güçlenmesiyle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde görülen sert düşüş kritik boyutlara ulaştı. İlk etapta bu gerileme rekabetçi kur olarak yorumlansa da kayıpların artması rekabet iyimserliğinin yerini çöküş korkusunun almasına yol açtı. Zira para birimlerindeki sert düşüşün enflasyonun yükselmesinden sermaye çıkışına, büyümede yavaşlamadan cari açığa kadar pek çok etkisi bulunuyor.
Peki gelişmekte olan piyasalar için faiz artırımı neden hayati öneme sahip?
*Çünkü ABD faizlerindeki artış tüm dünyadan yatırımcıları kendine çekiyor. FED'in faiz artırımına yaklaşması gelişmekte olan ülkelerdeki riskli varlıkların cazibesini azaltıyor.
Yani, dünyanın rezerv parası doların güçlü olduğu yerde başka bir değerin yükselmesi mümkün olmuyor.
Doların değer kazanmasıyla pek çok gelişen ülkenin ekonomisinde etkili olan emtia fiyatları düşüşe geçti. Petrol düşüşe geçti, altın düşüşe geçti. Bu arada Çin ekonomisindeki yavaşlama ham madde ihracatına olan talebi düşürdü.
MERKEZLER KORUNMAK İÇİN NELER YAPTI?
Meksika Merkez Bankası, günlük dolar satışlarını dört katına kadar artırdı, gösterge faizini rekor düşük seviye olan yüzde 3'te tuttu ve FED'in faizi artırması olasılığına karşı hızlı müdahale için para politikası kurulu toplantı tarihini değiştirdi.
Yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden para birimlerinden birine sahip olan Brezilya, gösterge faizi yüzde 14,25'e yükselterek enflasyonu düşürmeye ve yatırımcı güvenini artırmaya yönelik adım attı.
Afrika'daki merkez bankaları da düşüşü durdumak için sert faiz artırımlarına gitti. Güney Afrika, Uganda, Angola, Kenya ve Gana faizleri artırdı.Malezya Merkez Bankası döviz piyasasına müdahale etti.
Rusya Merkez Bankası rubledeki değer kaybını durdurmak için piyasaya defalarca müdahale etti, rezerv inşa etmek için dolar alımlarını durdurdu.
VE TÜRKİYE
Financial Times, gelişmekte olan ülkelerden son 13 ayda 1 trilyon dolar para çıktığını yazdı. Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) yayımlanan son toplantı tutanakları bankanın Eylül'de faiz artıracağına beklentinin azalmasına neden oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise dün ekonomistlerle yaptığı toplantıda, faiz artırmak için FED'in faiz artışını bekleyeceği sinyalini verdi. Merkez, FED'in elindeki kartları görmek istiyor.
Saxo Capital Markets Menkul Değerler A.Ş. Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu, Yıllar yılı Türkiye’de ekonominin iyi veya kötü gittiğinin en hızlı göstergesinin dolar kuru olduğunu, gelişmiş ekonomilerde ise bu göstergenin uzun vadeli faizler olduğunu vurguladı. Özgür Hatipoğlu; "Küreselleşmeye rağmen faiz bizde gösterge olarak öne çıkamadı, ki bu da aslında ekonomimizin dışarıdan gelen fonlamalara karşı ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor. Yurt dışından fonlanan bir ekonomide, gelişmelere en hızlı ve büyük tepkiyi de döviz piyasasının vermesi son derece doğal karşılanmalı" dedi.
“Kur ve faiz böyle yükselmişken Merkez Bankasının aksiyon alması gerek”
Saxo Capital Markets Menkul Değerler A.Ş. Stratejisti Cüneyt Paksoy, bugünkü noktaya yurtdışındaki gelişmeleri fiyatlayarak gelmediğimizi, Türkiye'nin başta FED ve Çin olmak üzere yurtdışındaki dinamikler nedeniyle maruz kalacağı risklerin de denkleme eklendiğinde Türkiye'nin daha proaktif bir merkez bankası ihtiyacı olacağını kaydetti. Paksoy; “Merkez Bankası, hem içsel denklem hem de FED'in faiz artırımına ilişkin bir adım atmalı. Kurda yeni rekorlar görmüşken ve faiz böyle yükselmişken bir aksiyon alınmalı. Merkez Bankasının sözlü yönlendirmelerle, seri şekilde, güçlü bir ifade ile piyasalara varlığını hissettirmesi ve sadeleştirmeyi bir an önce netleştirmesi gerekiyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim