• İstanbul13 °C
  • Ankara11 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlardan müzakere başlıklarına Maraş şartı
2015-10-20 11:55:02

Rumlar'dan müzakere başlıklarına "Maraş" şartı

Rumlar, Türkiye’nin Avrupa Birliği başlıklarına ilişkin vetoyu ancak Maraş'ın iadesi konusunda ilerleme sağlaması durumunda kaldırabileceklerini açıkladı.Rum...
Rumlar, Türkiye’nin Avrupa Birliği başlıklarına ilişkin vetoyu ancak Maraş'ın iadesi konusunda ilerleme sağlaması durumunda kaldırabileceklerini açıkladı.

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, daha fazla başlığın açılmasının mümkün olabilmesi için belirli faaliyetleri ileriye götürmesinin Türkiye’ye bağlı olduğunu ifade etti.

23 ve 24. fasıllar için Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anasatasiadis’in, kapalı Maraş’ın yasal sahiplerine geri verilmesi önerisinin bulunduğunu belirten Hristodulidis, "Bu da, bize iki faslın açılması ihtimalini inceleme olanağını tanıyacaktı." dedi. Hristodulidis ayrıca katılım müzakerelerinin hükümetlerarası bir süreç olduğunu, bir başlığın açılması veya kapanması için ise 28 üyenin olur görüşüne ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Anastasiadis: "Türk limanları açılmalı ve Güney Kıbrıs tanımalı"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ileriki günlerde bir araya geleceğini ve Türkiye’ye ilişkin katılım başlıklarının açılması konusunu görüşeceğini ifade etti.

Katıldığı bir etkinlikte konuşan Rum lider, Merkel’in başlıkların açılmasına ilişkin açıklamalarını yorumlamasının istenmesi üzerine, Madrid’de yapılacak olan Avrupa Halk Partisi toplantısı çerçevesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geleceğini söyledi.

Anastasiadis, seçilmesinden itibaren ve ayrıca KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, güven artırıcı önlemler olarak sunduğu önerilerde, Rum tarafınca veto uygulanmasını gerektiren engellerin kalkması için, Türk limanlarının açılmasını, özünde Güney Kıbrıs’ın tanınmasını, önerdiğini ifade etti.

Kasulidis: "23 ve 24'üncü fasıllara izin vermeyeceğiz"

Öte yandan, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kadulidis de 23. (Yargı ve Temel haklar) ve 24. (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik) fasılların açılmasına onay vermeyeceklerini belirtti.

Herhangi bir ülkenin, üyelik sürecinin, AB’nin müzakere çerçevesine ve genişleme sürecini belirleyen kurumlara ve Avrupa Konseyi kararlarına bağlı olduğunu belirten Kasulidis, 23. ve 24. fasılların açılmasının mümkün olmadığını zira bu başlıkların dondurulması nedenlerinin henüz ortadan kalkmadığını savundu.

Kasulidis, Lüksemburg’daki Genel İşleri Konseyi’nde bu konuda uyarıda bulunarak, bu başlıkların açılmasına onay vermeyeceklerini dile getirdiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim