• İstanbul26 °C
  • Ankara23 °C
  • İzmir27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli muhaliflerden BMnin planına ret
2015-10-03 07:55:03

Suriyeli muhaliflerden BM'nin planına ret

Suriye’de Esed’e karşı savaşan silahlı gruplar ve ülke dışında siyasi mücadele veren muhalifler ortak bir açıklamayla BM’nin Mistura planını reddetti.Suriye...
Suriye’de Esed’e karşı savaşan silahlı gruplar ve ülke dışında siyasi mücadele veren muhalifler ortak bir açıklamayla BM’nin Mistura planını reddetti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ve Beşşar Esed rejimine karşı savaşan Nusra Cephesi dışındaki en büyük 66 silahlı grup, şimdiye kadarki en geniş tabanlı toplantıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın beş yıldır süren krizin siyasi çözümü için taraflara sunduğu planı değerlendirdi.

İstanbul’da hafta başında gizlice bir araya gelen Suriyeli silahlı grup temsilcileri, daha sonra SMDK heyeti ile ortak bir tavır belirlemek için toplantılar yaptı. Üç günlük çalışmanın sonunda yayınlanan on maddelik bildiriye göre Suriyeli muhalifler, Mistura planının şimdiki haliyle uygulanamaz olduğunu savundu.

Yapılan yazılı açıklamada, toplantıya katılan tüm muhalif grupların Esed’in geçiş sürecinde ve ülkenin kaderinde kesinlikle yer almaması konusunda hemfikir olduğunun altı çizildi.

Muhalifler, Mistura planında kurulması ön görülen çalışma grubunda yer alacak üyelerin belirlenmesi konusunda net tanımlamalar yapılmamasının, Esed ve destekçilerinin yeniden sürece dahil edilme riskini taşıdığını savundu.

"Esed’i gayri meşru yapan 5 neden"

Muhalifler yaptıkları ortak açılamayla, Esedi ve destekçilerini neden istemediklerini beş sebeple açıkladı:

Esed’in iktidara seçimle değil yönetimin babadan oğula geçmesiyle gelmiş olması.

Suriye halkının daha fazla demokrasi talebiyle başlattığı barışçıl gösterilere Esed ve Baas rejiminin kimyasal silahların kullanımına varıncaya kadar, şiddetin dozunu artırarak, cinayetler işleyerek müdahale etmiş olması.

Siyasi çözüm, alınan ateşkes kararlarına uyma ve insani konularda uluslararası iradeyle işbirliği konularında sabıkalı olarak nitelenen Esed’e halkın güveninin kalmamış olması.

IŞİD'e karşı Esed’in askeri bir varlık göstermemiş olması. Örgüt ile rejim arasında işbirliği olması ve örgütün kuruluşunda Suriye muhaberatının katkısı.

Esed’in ülke kapılarını yabancı mezhepçi milis güçlere açarak Suriye’yi mezhep savaşlarına sürüklemesi. Bu nedenle de Esed ve yandaşlarının ülkeyi birleştirme çalışmalarına katılmasının anlamsız olması.

Uluslararası güçlere güvensizlik

Yapılan açıklamada, beş yıldır İran’ın askeri, Rusya’nın siyasi desteği ile "Suriye halkının katledildiğini" savunan muhalifler, bu duruma seyirci kalan uluslararası camiaya karşı güvenlerini yitirdiklerini vurguladı. “Uluslararası güçlere güvenini yitiren halkımızın öfkesini gidermek ve güvenini yeniden kazanmak için somut adımlar atılmalıdır” denilen ortak açıklamada, "Beşşar Esed ve adamlarının siyasi çözümde hiçbir rol almayacağını duyurmanın, ilk adım olarak etkili olabileceği" belirtildi.

Rusya’ya sert mesaj

Rusya’nın Suriye’de başlattığı hava operasyonları da muhaliflerin gündemindeydi. Yapılan açıklamada, Rus hava saldırılarının Moskova’yı Esed yönetiminin suçlarına ortak ettiği ve iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin bu olayla, dönüşü olmayan bir yola girdiği savunuldu. Muhalifler, siyasi çözümün konuşulduğu bir dönemde meydana gelen askeri müdahaleyle Rusya’nın saygın ve tarafsız bir ülke olmadığını, aksine, "katil rejimin müttefiki olduğunu" açıkça ortaya koyduğunu savundu.

Mistura planının içeriği

Al Jazeera, Suriye’de beş yıldan bu yana devam eden savaşı sona erdirmek için BM Özel Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura’nın ilgili taraflara sunduğu planın detaylarına ulaşmıştı.

Plan, 2012’de kabul edilen Cenevre Bildirgesi’nin uygulamalı yol haritası niteliğinde. Plana göre rejim, muhalifler ve STK temsilcilerinin içinde olacağı tam yetkili geçici bir heyet kurulacak. Bu heyet, yürütme görevi görecek, ordu ve emniyet kurumlarını yönetecek, Ortak Askeri Konseyi’ni denetleyebilecek.

Mistura'nın önerilerine göre Esed, sembolik yetkilerle cumhurbaşkanlığı görevine devam edebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim