• İstanbul10 °C
  • Ankara1 °C
  • İzmir12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Telif hakları ve online yayıncılık projesinde sona gelindi
2015-10-14 09:55:05

Telif hakları ve online yayıncılık projesinde sona gelindi

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü "Telif Hakları ve Online...
Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü "Telif Hakları ve Online Yayıncılık" projesinde sona gelindi.

Türkiye'deki telif hakları ve sinema alanında var olan mevcut durum analiz edilerek önceden yapılmış olan çalışmalar değerlendirildi.

Türkiye sinemasında toplu hak yönetimi ve işlevsel bir telif dağılım modelinin uygulanabilmesi için yapılması gerekenler konusunda bir yol haritası çizildi.

"Telif Hakları ve Sinema" Kitabı

Bu kapsamda hazırlanan ve "Telif Hakları ve Sinema" adlı kitap hazırlandı. Telif hakları konusunda sorun yaşayan ya da bilgi edinmek isteyenler için rehber niteliğinde olan kitabın daha çok kişiye ulaşması amacıyla dijital kopyası da tamamlandı.
Man Booker ödülü Jamaikalı yazar Marlon James'in oldu
"Online Video Yayıncılık İçin Teknik Rehber"

Proje kapsamında ayrıca "Online Video Yayıncılık İçin Teknik Rehber" isimli çalışma kamuoyuyla paylaşıldı. Hazırlanan çalışma Online Video Yayıncılık alanında var olan temel kavramlara ve güncel teknolojilere genel bir bakış sağlıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayından itibaren yapılan çalışmalar neticesinde 150 belgesel film dijital ortama aktarıldı. Telif Hakları ve Online Yayıncılığın farkındalığı konusunda üç kamu spotu çekildi. Sinemada ve telif alanında toplu hak yönetimi modelleri üzerine duruldu. Türkiye'deki telif hakları mevzuatının geçmişi ve bugünü irdelendi.

Ekim ayında Müzik ve Sinema Meslek Birlikleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen arama toplantısında 'Kişisel Kopyalama Harcı'nın (Copyright Levy) meslek birlikleri eliyle dağıtılması konusu ele alındı.

Proje kapsamında 13 Ekim günü Pera Müzesi'nde gerçekleşen kapanış toplantısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Meslek Birlikleri Daire Başkanı Bilge Kılıç, onlarca ülkede yayın yapan online sinema girişimi MUBI Türkiye Direktörü Cem Altınsaray, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölüm başkanı  Balazs Gargya, European Documentary Networm EDN'ın kurcularından Thomas Frickel, Danimarka Film Yönetmenleri Birliği Sandra Anne Piras gibi yerli ve yabancı uzmanlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim