• İstanbul24 °C
  • Ankara18 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toplu sözleşme görüşmeleri, gölge oyunudur
2015-08-25 00:10:02

'Toplu sözleşme görüşmeleri, gölge oyunudur'

"Toplu sözleşme görüşmeleri adı altında bir gölge oyunu sergilenmiştir."Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mustafa KALAYCI’nın,...
"Toplu sözleşme görüşmeleri adı altında bir gölge oyunu sergilenmiştir."

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mustafa KALAYCI’nın, “Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına dair mali ve sosyal haklarını belirleyen toplu sözleşme”ye ilişkin yaptığı açıklama:

"Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirleyen Toplu Sözleşme dünkü Resmi Gazetede yayınlanmıştır. 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmeleri önceki gün bir oldu-bittiye getirilerek sonuçlandırılmış ve imzalanmıştır. Anlaşılmaz ve anti demokratik bir tavır sergileyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik toplu sözleşme sürecinin anlaşmayla noktalandığını yangından mal kaçırırcasına açıklamıştır.

Esasen, toplu sözleşme görüşmeleri adı altında bir gölge oyunu sergilenmiştir. Hükümet ile yetkili konfederasyon, kapalı kapılar arkasında hazırladıkları senaryoya göre rolleri paylaşmışlar, kendileri çalıp kendileri oynamışlardır. Hükümetin ilk teklifini reddedip kabul edilemez bulan ve daha sonra da bir puanlık artışa tav olup müzakereye geçilebilir diyen yetkili konfederasyon, toplu sözleşme masasına getirdikleri kendi tekliflerinin arkasında durmamış, kendi taleplerinin çok gerisinde kalan bir sözleşmeye imza atmıştır.

Sonuçta, toplu sözleşme masası dışında merdiven altı görüşmelerle belirlenen toplu sözleşme kamu çalışanlarına dayatılmıştır. Bir önceki toplu sözleşmede olduğu gibi kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinden ziyade yine siyasi ve kişisel hesapların gözetildiği anlaşılmaktadır.

Kamu çalışanları ve emekliler yaşadıkları sorunlarla yine baş başa bırakılmıştır. Aldıkları aylıkla geçinemeyen, özellikle 2014 ve 2015 yıllarında ciddi boyutta ekonomik kayba uğrayan ve satınalma güçleri eriyen kamu çalışanları ile emeklilerin, uğratıldığı zarar giderilmemiştir. Kamu işçilerinin 30/05/2015 tarihli toplu sözleşmeyle sağladıkları imkanların gerisinde kalınmış olup, Hükümet memur ve emeklisine üvey evlat muamelesi yapmıştır. Hükümet insafa gelmelidir. Kamu çalışanları ile emeklilerin aylıkları iyileştirilmeli ve geçmiş yıl kayıpları telafi edilmelidir. Kamu çalışanlarının ek göstergeleri hakkaniyete uygun şekilde yeniden düzenlenmeli ve artırılmalıdır.

Toplu sözleşmede kamu çalışanları arasındaki ayrımcı ve adaletsiz uygulamalar hiç dikkate alınmamıştır. Yıllardır kadro bekleyen 4C’li geçici personel ile memur gibi çalışan işçiler yeni bir aldatmacaya konu edilmiştir. “Çalışma yapılacak” denilerek, adeta alay edilmiş, ipe un serilmiştir. Bu arkadaşlarımız “çalışma” değil bir cümlelik yasal düzenleme bekliyor."

 

sondakika haberleri

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim