• İstanbul19 °C
  • Ankara22 °C
  • İzmir25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuğrul Türkeş bakanlık teklifini neden kabul etti
2015-09-04 14:50:04

Tuğrul Türkeş bakanlık teklifini neden kabul etti

Tuğrul Türkeş, tevdi edilen görevler, bağlı kurumlar ve güncel konularla ilgili Başbakanlık Yeni Bina'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.Türkeş,...
Tuğrul Türkeş, tevdi edilen görevler, bağlı kurumlar ve güncel konularla ilgili Başbakanlık Yeni Bina'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkeş, "Siyasi partilerin amacı, hedefi iktidar olmaktır. Benim Başbakan Yardımcısı olmam nedeniyle partim MHP de bugün iktidar olmuştur. Bunu kim görmezden gelebilir? Tabi ki iktidar olmak istemeyendir. Şahsıma insafsızca eleştiriler bunun için yapılıyor. Beni bunun için partiden atmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı. Türkeş, ayrıca şahsına yöneltilen eleştirilere yanıt vererek "Her fırsatta beni soyadımdan dolayı mirasyedi olarak suçluyorlar. Miras haktır ve helaldir. İster yerim ister yemem, bu benim bileceğim iş. Sizler kimin mirasını yiyorsunuz?" dedi. 

Türkeş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimin yenilenmesinin kararının ardından Sayın Davutoğlu'na seçim hükümet kurma görevi vermiştir. Sayın Davutoğlu şahsıma bakanlık teklifinde bulunmuştur. Her fırsatta dile getirdiğim ve parti olarak getirdiğimiz önce ülkem, milletim sonra partim ve sonra ben anlayışı ile Anayasal bir yükümlülük olan böyle bir görevi üstlenmek gerektiğinin bilincindeyim diyerek teklifi kabul ettiğimi ilettim" diye konuştu. 

Geçici hükümette yer almasını eleştirenlere yanıt veren Türkeş, "Kurulmuş olan 63. Hükümet Anayasa gereğince oluşturulmuş bir seçim hükümetidir. Altını çizerek söylüyorum, bu bir koalisyon değildir. Bir koalisyon hükümetinde olduğu gibi partilerin fikirleri biribiriyle uyum veya uzlaşı sağlama zorunluluğu da bulunmamaktadır. Son bir hafta içerisinde farklı siyasi parti temsilcilerinin bu hususlara ilişkin çeşitli açıklamalarını çok yadırgadığımı ifade etmeliyim. Anayasa'mızı bilmeyen, ülkemizin içinde bulunduğu şartları değerlendiremeyen bu şahsiyetlerin ülke yönetimine talip olduklarını ifade etmeleri tuhaftır" şeklinde konuştu.

Türkeş, "Makamları çıkar ya da imtiyaz olarak algılayanların eleştirileri ilgi alanım içerisinde değildir. Siyaset sistemi kilitleme ve çözümsüzlük üretme alanı değil. Çözüm yaratma alanıdır. Benim yaklaşımım hep böyleydi. Bundan sonra da hep böyle olacak. Türkiye'nin meselelerine çözüm getirmeyip genel doğrular vaaz ederek yol almak mümkün değildir. Siyasi partilerin amacı, hedefi iktidar olmaktır. İktidarı hedeflemeyen hiçbir parti demokrasinin gelişmesine katkı sunamaz. Bu ilkeler ışığında herkes şunu bilsin; benim Başbakan Yardımcısı olmam nedeniyle partim MHP de bugün iktidar olmuştur. Bunu kim görmezden gelebilir? Tabi ki iktidar olmak istemeyendir. Ben partimi iktidar yaptım. Şahsıma insafsızca eleştiriler bunun için yapılıyor. Beni bunun için partiden atmaya çalışıyorlar" dedi. 

MHP'den adaylık başvurusunda bulunup bulunmayacağı sorulan Türkeş, "Hayır. Şu safhada Devlet Bey'in öfkesinin dinmesi lazım. Kendisi davet eder, müracaat et; derse değerlendiririm. Ben hiç kendi keyfime gidip adaylık müracaatında bulunmadım. 2015 Haziran'ı öncesinde de tekrar sordum. Kendisi dedi ki evrağını hazırla, beraber dilekçelerimizi vereceğiz dedi. Bugün de benim aklıma göre dosya koymam söz konusu değil. Genel başkanım beni gerekli görürse, o çağrırsa ben de gider dosyamı veririm. Beni oradaki sarhoşlar ve çakallar partiden atacaklarını söylüyorlar. Sen kimin partisinden kimi atıyorsun? Buna tabanın karar vermesi gerekir diyorum. Türkiye bir seçime gidecek. O seçimden önce MHP tabanının bu konuda net tavrını sergilemesi gerektiğine inanıyorum. O bakımdan da bir ay sonrası için olağanüstü kongre diyorum" diye yanıt verdi.

 

"DEVLET BEY'İN CEKETİNİN ARKASINDA EK ZANNETTİĞİNİZ ŞAHSİYETTEN BAHSEDİYORUM"

 

Odasından eşyalarını topladığı yönündeki iddialar sorulan Türkeş, "Bizim eski dükkanda dedikodu bu mu? Genel sekreter şahsiyet, önce kendi odasını dekore ettirmiş. Beğenirlerse genel başkanlarının da odaları öyle olacak dediler. Devlet Bey'in ceketinin arkasında ek zannettiğiniz şahsiyetten bahsediyorum. Duvarda haritalarım vardı, çerçeve değişimine yolladım. Partideki yeni dekorasyon beğenilmedi ki 2 aydır beklemedeyim. Beni atsalar dahi isim vermeyeceğim, bu konuda zil takıp oynayanların hiçbiri Türk siyasetinde Tuğrul Türkeş'in ifa ettiği görevleri göremezler. Marifetleri var idiyse Devlet Bey'in arkasında kareye girmek yerine konuşsalardı bugüne kadar" şeklinde yanıt verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim