• İstanbul25 °C
  • Ankara19 °C
  • İzmir23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede iç savaş tehlikesini yazdılar!
2015-08-15 12:55:23

Türkiye'de 'iç savaş tehlikesi'ni yazdılar!

Yabancı basın, terörün İstanbul'a ulaştığını yazdı.ABD Başkonsolosluğu ile Sultanbeyli Fatih Polis Merkezi'ne yönelik saldırıların detaylarını...
Yabancı basın, terörün İstanbul'a ulaştığını yazdı.

ABD Başkonsolosluğu ile Sultanbeyli Fatih Polis Merkezi'ne yönelik saldırıların detaylarını okuyucularına aktaran yabancı basın, terörün İstanbul'a ulaştığını yazdı.
Türkiye'deki son terör dalgası yabancımedyada geniş yankı buldu. Birçok gazete, pazartesi günü İstanbul ve Şırnak'ta düzenlenen saldırılara sayfalarında yer verdi.

İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu'na ve altı güvenlik mensubunun şehit düştüğü saldırılara dair detaylara yer veren gazeteler, Türkiye'nin şiddet sarmalına doğru sürüklendiği uyarısında bulundu.

İngiliz Financial Times gazetesi, tırmanan gerilimin 30 yılda 30 binden fazla kişinin ölümüne yol açan çatışmaları yeniden alevlendirebileceğini ifade ederken, yükselen tansiyonun aynı zamanda koalisyon hükümetini kurma görüşmelerine taş koyma potansiyeli olduğunu yazdı.

Diğer bir İngiliz gazetesi Guardian, Türkiye'nin Amerikan uçaklarına İncirlik'i açmasının ardından saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerken,

Times ise Türkiye'nin geniş çaplı bir savaşla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Times'a konuşan Katar merkezli Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü'nün Ortadoğu uzmanı Başkanı Michael Stephens, “İç savaş demek istemiyorum ama durum kontrolden çıkıyor. Türkiye için kaygı verici bir dönem ve nasıl baş edecekleri belli değil.” değerlendirmesinde bulundu. Gazetenin haberinde ayrıca HDP'nin şiddet yanlısı gösterilerek itibarsızlaştırmak istendiği ve iktidarın muhtemel yeni seçimde milliyetçi oyları geri kazanmayı hedeflediği yönündeki yorumlara da yer verildi.

‘ERDOĞAN HALKI ALDATTI'

Terörün İstanbul'a ulaştığına dikkat çeken Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung,şiddetin vardığı boyutun, 90'lı yılları bile geçtiğini kaydederken, “Saldırılar korku verici bir şekilde sıklaşıyor, toplumda korku artıyor. Türkiye'nin on yılı aşkın bir süredir dinamik bir şekilde kalkınmasını mümkün kılan iç barış yok oluyor.”uyarısında bulundu. Gazete, bu tehlikeli süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise bir milli birlik hükümeti kurmak yerine kendi iktidarını garantiye almak için ülkeyi erken seçimlere yönlendirdiği eleştirisini getirdi.

Alman Die Welt Gazetesi'nde Thomas Schmid'in imzasıyla yayımlanan bir yorumda da ‘‘Erdoğan diktatörlükten çok fazla farkı olmayan bir başkanlık yoluna gidiyor. Cumhurbaşkanının yetki sınırlarını güçlü bir şekilde aşıyor. Kendisine yönelik açılım umutlarını hayal kırıklığına uğrattı. PKK ile yürütülen ve ülkeyi tarihi bir yükten kurtaracak olan barış sürecini haşin bir şekilde durdurdu. Yargıyı -tekrar- devletin polisi haline getirdi. Kendisi gibi düşünmeyen tüm fikirleri acımasızca kovuşturmaya tabi tuttu. Dünyaya açık bir Türkiye isteyen bir Türk neslini aldattı.''ifadeleri kullanıldı.

Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim