• İstanbul27 °C
  • Ankara28 °C
  • İzmir29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden Rusyaya şey tepki
2015-10-05 12:55:02

Türkiye'den Rusya'ya şey tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi ile ilgili konuştu.Tavrımız çok açık. Kim olursa olsun angajman kurallarımız...
Başbakan Ahmet Davutoğlu Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi ile ilgili konuştu.

Tavrımız çok açık. Kim olursa olsun angajman kurallarımız bellidir. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız.

Rusya bizim dostumuzdur, şu ana kadar da bir şey yaşanmamıştır. Suriye çok acı bir savaş içerisinde. İç güvenliğimizi de etkileyebilecek sınırlarımız olan bir ülke.

Hiç bir ülkenin çıkarı Türkiye'nin çıkarından büyük değildir bunu herkes böyle bilsin.

 

RUSYA: NAVİGASYON HATASI

 

Rusya Türkiye'ye, ihlalin "navigasyon hatası"ndan kaynaklandığını bildirdi.

 

"UÇAN KUŞ BİLE OLSA..."

 

Rusya’ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Bir daha bunun tekerrür edilmemesi bakanlığımız tarafından söylendi.

Bu sabah Rusya da aradı sehven olduğunu söylediler, tekrar etmeyeceğini ilettiler. TSK tam olarak talimatlandırılmıştır.

Uçan kuş bile olsa Türkiye sınırlarını ihlal ederse gereken yapılacaktır." 

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir.

 

Söz konusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağrılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya Federasyonu’nun sorumlu olacağı bildirilmiştir.

 

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim