• İstanbul13 °C
  • Ankara11 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umut Orandan flaş Kılıçdaroğlu açıklaması
2015-11-12 20:00:03

Umut Oran'dan flaş Kılıçdaroğlu açıklaması

Umut Oran, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezinde yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.Başarının kriterinin "iktidar"...
Umut Oran, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezinde yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Başarının kriterinin "iktidar" olduğunu belirten Oran, "Bugün iktidar olamadığımıza göre ortada başarısız bir durum söz konusu. CHP'nin hatalarıyla, yanlışlarla yüzleşmesi gerektiğinin ve olağanüstü kurultayın gerekliliğine işaret etti.

 Oran, "CHP bu süreçten nasıl başarılı çıkar, 2019'da nasıl iktidar olabilir, hatta 2017'de, erken seçimde AKP'yi nasıl silkeler bizim derdimiz bu. Asla parti içerisinde bir muhalefet söz konusu değil" dedi.

 Oran, Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğunu ve altı oku tartıştırmayacaklarının altını çizdi. 

1 Kasım'dan sonra mahalle ve ilçelerde kongrelerin devam ettiğini hatırlatan Oran, "Hukuken bu durum sakat. Çünkü herhangi bir ilçede 1 Kasım sonrasındaki delege sayısı farklı, 7 Haziran'daki delege sayısı farklı. Biz şu anda 7 Haziran'daki delege sayısına göre yapıyoruz" diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU TARİHİ KARARLA KARŞI KARŞIYA"

1 Kasım'dan önce 12 ilde kongre yapıldığına dikkati çeken Oran, seçime çalışılması gerekirken, kongre yapılan illerdeki 78 delegenin, 71'inin mahalle delegesi bile olamadığını ileri sürdü. Oran, "Olağan kurultayda bunun böyle devam etmeyeceğinin garantisi nedir? İşte kurultay delegelerimizin bir anlamda olağanüstü kurultayı istemelerinin nedeni budur"dedi.

Kılıçdaroğlu'nun çok kritik bir karar alma ile karşı karşıya olduğunu öne süren Oran, şunları kaydetti:

"Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine, parti içinde iktidar olma hesaplarıyla, kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da Sayın Genel Başkan ülkesini ve partisini düşünerek, fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek. Bu tarihi bir durumdur. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu tarihi kararla karşı karşıyadır."

"Görüşmenin nedeninin kişisel bir mesele değil, memleket ve parti meselesidir. Eğer söz konusu vatansa, gerisi teferruat" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim