• İstanbul24 °C
  • Ankara17 °C
  • İzmir26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yellen kürsüde öksürdü, Gizli Servis açıklama yaptı
2015-09-25 09:55:03

Yellen kürsüde öksürdü, Gizli Servis açıklama yaptı

Fed Başkanı Janet Yellen, "Faiz oranlarının bu yıl içinde artırılmasının büyük ihtimalle uygun olacağını öngörüyorum""Faiz oranlarının bu yıl...
Fed Başkanı Janet Yellen, "Faiz oranlarının bu yıl içinde artırılmasının büyük ihtimalle uygun olacağını öngörüyorum"

"Faiz oranlarının bu yıl içinde artırılmasının büyük ihtimalle uygun olacağını öngörüyorum" diyen Janet Yellen bir anda öksürük krizine girdi ve konuşmasını yarıda kesmek zorunda kaldı.

"Enflasyonun gelecek birkaç yıl içinde yüzde 2 hedefine ulaşacağından makul derecede emin olabilmek için güçlü ekonomik büyümenin devam edeceği ve emek kullanımında ek iyileşme sağlanacağından da makul derecede emin olmak zorundayız. Neyse ki, ABD ekonomisine yönelik beklentiler genel olarak iyi gözüküyor. İstihdam artışının yılın başından bu yana aylık ortalaması 210 bine yakın ve ekonomi, ılımlı ve verimlilik potansiyelinin üzerinde büyümeye devam ediyor. Meslektaşlarım ve ben, 2016'ya yaklaşırken bu eğilimin süreceğini ve iş gücü piyasasının güçleneceğini öngörüyoruz." 

"Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yurtdışındaki gelişmeleri izliyor ancak şu anda bu gelişmelerin ABD ekonomisine etkisinin (para) politikamızda önemli bir değişiklik yaratacak kadar büyük olmayacağını öngörüyoruz. Bununla birlikte, FOMC, politika yaklaşımını, enflasyon ve ekonomik aktiviteyi etkileyen sürprizlere göre ayarlamak zorundadır. Bu nedenle, eylemlerimiz enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine dönmesi ve tam istihdamla uyumlu olacaktır."

Bununla birlikte, ekonominin geleceğine yönelik belirsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde faiz artışını, enflasyon ve istihdam hedeflerine ulaşılana kadar ertelemenin bazılarına mantıklı bir strateji gibi gözüktüğünü ifade eden Yellen, bu stratejinin büyük riskleri beraberinde getireceğini savundu. Yellen, "Eğer, FOMC normalleşme politikasını gereğinden fazla ertelerse, ekonominin hedeflerimizi aşmaması için muhtemelen ani ve hızlı sıkılaştırma yapmak zorunda kalırız. Bu tarz beklenmedik bir sıkılaştırma, finansal piyasaların bozulmasına ve hatta ekonominin yanlışlıkla resesyona itilmesi riskini doğurur" 

ABD Gizli Servisi kürsüden indikten sonra müdahale edilen Yellen ile ilgili açıklama yaptı. Yellen'in durumunun iyi olduğunu açıklandı.

 

 

 

Ekonomi haberleri, Gazete Manşetleri, HaberlerAnaliz Yorum HaberleriYerel Haberler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim