• İstanbul10 °C
  • Ankara1 °C
  • İzmir12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YSK, kesin seçim sonuçlarını açıkladı
2015-11-12 09:55:02

YSK, kesin seçim sonuçlarını açıkladı

YSK, 1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçim Sonuçları'yla ilgili tüm çalışmasını tamamladı.YSK Başkanı Sadi Güven, 1 Kasım genel...
YSK, 1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçim Sonuçları'yla ilgili tüm çalışmasını tamamladı.

YSK Başkanı Sadi Güven, 1 Kasım genel seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. AK Parti 317, CHP, 134, HDP 59, MHP 40 milletvekili çıkardı.

 

Yasa gereği TBMM Genel Kurulunun kesin seçim sonuçlarının açıklandığı günü takip eden 5. gün saat 15.00'te toplanması gerekiyor.

 

Bu kapsamda, milletvekilleri yemin edecek. Aynı gün Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yeni hükümet için ilk görüşmeyi yapacak. 

Saat 1 Kasım seçim sonuçlarına yönelik itiraz süreci dün tamamlanmıştı.

 

Seçimin ardından ilk itirazlar sandık kurullarına, ardından ilçe ve il seçim kurullarına yapılmıştı.YSK itirazda bulunma süresi ise dün saat 17.00 itibariyle sona erdi ve seçim sonuçlarına itiraz süreci tamamlanmış oldu.

 

Yurt içi yurt dışı ve gümrük sandıkları dahil seçim sonucu:

 

Kayıtlı seçmen sayısı 56 949 009

Oy kullanan 48 537 695

Geçerli oy 47 840 231

Geçersiz oy 697 464

Seçime katılma oranı yüzde 85,23

 

Genel seçimi sonucu siyasi partilerin vekil sayıları

 

AK Parti: 317

CHP: 134

HDP: 59

MHP: 40 olarak tespit edilmiştir

 

İşte Güven'in açıklamalarından satır başları:

 

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan genel seçim sonuçlarıyla ilgili il seçim kurulları tarafından yurtiçi seçim çevrelerinden gelen sonuçlara göre gelen birleştirme tutanakları, ankara il seçim kurullarından gelen sandık sonuç tutanaklarına göre düzenlenen birleştirme tutanaklarının kurumumuza ulaşmasıyla 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının tespitine karar verilmiştir. Böylece 26’nci dönem genel seçimi sonuçlanmıştır.

 

Yurtdışında 54 ülke 113 temsilcilikte ve yurtiçinde seçim gerçekleştirilmiştir. Seçim akşamı, sayım döküm işlemi tamamlananlar SEÇSİS aracılığıyla 16 siyasi partiye oy verme işleminin sona ermesinden itibaren, seçime katılmayan ancak verilere ulaşmayı talep eden partilere ise eş zamanlı olarak sunulmuştur. Ayrıca siyasi partilerin bilişim uzmanları, seçim akşamı SEÇSİS veri merkezine davet edilerek sonuçları takip etme imkanı sağlanmıştır. Geçen döneme göre vatandaşlarımızın daha az hataya düşmeleri sağlanmış, geçersiz oy azalmıştır.

 

Şu andan itibaren bütün vatandaşlarımız kendilerinin oy kullandıkları sandıklar dahil olmak üzere tüm Türkiye sandıkları sonuç tutanaklarını ıslak imzalı olarak görebileceklerdir. Sonuçların dayanağı olan sayım döküm cetvelini, ilçe birleştirme tutanağını ve il birleştirme tutanağını görme imkanı sağlanmıştır. Halk eğitim merkezleri aracılığıyla seçimlerde görev yapmak isteyenlere eğitim programı düzenlenmiş ve 2 milyon kişiye eğitim verilmiştir.

 

Seçim günü elektrik kesintisine ilişkin kurumumuza itiraz yapılmamıştır. Bu tedbirler ve eğitimle seçimler şeffaf güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Maddi hatanın düzeltilmesine ilişkin birkaç itirazın dışındaki tüm itirazlar reddedilmiştir.. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim