• İstanbul25 °C
  • Ankara19 °C
  • İzmir23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistanda da koalisyon mu kurulacak?
2015-09-20 19:55:02

Yunanistan'da da koalisyon mu kurulacak?

Yunanistan'da oy kullanma işlemi TSİ ile 19:00 itibarıyla sona erdi.Yunanistan'da oy verme işlemleri sonlandı. Sandık çıkış anketleri son seçimi kazanan...
Yunanistan'da oy kullanma işlemi TSİ ile 19:00 itibarıyla sona erdi.

Yunanistan'da oy verme işlemleri sonlandı. Sandık çıkış anketleri son seçimi kazanan radikal sol koalisyuonu SYRIZA'nın, merkez sağ partisi Yeni Demokrasi'nin çok az farkla önünde olduğunu gösteriyor.

Reuters haber ajansının derlediği 5 sandık çıkış anketine göre SYRIZA oyları yüzde 30 ila yüzde 34 aralığında dalgalanırken, Yeni Demokrasi yüzde 28,5 ila yüzde 32,5 aralığında gözüküyor.

Eğer seçim bu şekilde sonuçlanacak olursa hiçbir partinin tek başına iktidara gelme şansı olmayacak.

Son genel seçimlerin Ocak ayında düzenlendiği Yunanistan'da seçmenler 5 Temmuz'da da kemer sıkma tedbirlerine 'Evet' ya da 'hayır' demek için sandık başına gitmişti.

Bugünkü seçim aynı zamanda ülkenin son 6 yılda düzenlediği 5'inci erken seçim. Tekrar sandığa gidilmesi ihtimali Ağustos ayında SYRIZA'nın meclis çoğunluğunu kaybetmesiyle birlikte kaçınılmaz hale gelmişti.

SYRIZA lideri Aleksis Tsipras'ın Avrupa Birliği (AB) ve IMF ile yeni bir kurtarma paketi üzerinde anlaşmasının ardından hem parti içerisinde isyan çıkmış, hem de SYRIZA'ya olan destek önemli ölçüde azalmıştı.

 

Atina'nın kreditörleriye üzerinde anlaştığı yeni kurtarma paketi, SYRIZA'nın iktidara gelmeden önce karşı çıktığı çok sayıda kemer sıkma tedbirini içeriyor.

Genel kanı bugünkü seçimlerden kim galip çıkarsa çıksın, ülkenin acı ekronomik reform reçetesini uygulamaya koymak durumunda kalacağı yönünde.

Oy verme işlemlerini Atina'da takip eden BBC muhabiri Richard Galpin, herhangi bir partinin tek başına iktidar olacak kadar oy almasının mümkün gözükmediğini belirtiyor ve ülkedeki zayıf koalisyonlar döneminin reformları yavaşlatmasından endişe edildiğini aktarıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim