• İstanbul18 °C
  • Ankara12 °C
  • İzmir19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zihinsel engelli kızlara fuhuş tuzağı
2015-10-03 13:55:02

Zihinsel engelli kızlara fuhuş tuzağı

Resmi bir bakım evinde kalan 76 genç kıza zorla fuhuş yaptırıldığı ortaya çıktı.Hollanda'da zeka düzeyleri düşük kız çocuklarının barındığı...
Resmi bir bakım evinde kalan 76 genç kıza zorla fuhuş yaptırıldığı ortaya çıktı.

Hollanda'da zeka düzeyleri düşük kız çocuklarının barındığı resmi bir bakım evinde kalan 76 genç kıza zorla fuhuş yaptırıldığı ortaya çıktı. Engelli kızlar arasında Türkiye kökenli olanlar da var. Yusuf Özkan'ın haberi.

 

Hollanda'da zeka düzeyleri düşük kız çocuklarının barındığı resmi bir bakım evinde kalan 76 genç kıza zorla fuhuş yaptırıldığı ortaya çıktı.

 

Para karşılığı cinsel ilişkiye zorlananlar arasında Türk kökenli genç kızlar da bulunuyor.

 

Kızların bir bölümü henüz 18 yaşından küçük.

 

İnsan Kaçakçılığı Ulusal Raportörüne göre, zorla fuhuş yaptırılan 76 genç kız buzdağının sadece görünen yüzü. Gerçekte durum daha vahim boyutlarda.

 

Olay, Hollanda Televizyonu'nda yayınlanan Günün Araştırması (Dit Is De dag Onderzoek) adlı program tarafından ortaya çıkarıldı.

 

Programda, insan ticareti davalarında kurbanlara yardım eden 90 avukatın dosyaları incelendi.

 

Mahkeme kayıtlarına yansıyan dosyalara göre, 76 zeka engelli genç kıza iki yıldır zorla fuhuş yaptırılıyor.

 

Bu genç kızların tamamı ortalama 60 IQ'ye sahip. Yani zeka düzeyleri 9 yaşındaki bir çocuğunkine eşit. Bu nedenle, olumsuzluklara karşı çıkıp, "hayır" deme yetileri yok.

 

Evde bakımları zor olduğu için resmi bir bakım evine yerleştirilmişler.

 

Genç kızların fuhuşa zorlanma öyküsü de bu yurtlarda başladı. Programda, para karşılığı başka erkeklerle sekse zorlanan üç kızın öyküsüne yer verildi.

 

Tek isteği "sevilmek"

 

Bunlardan birisi Raşide takma adını kullanan 27 yaşındaki bir Türk kızı. Annesi de zeka engelli olduğu için bakamamış. Bu nedenle 14 yaşında bakım evine gönderilmiş.

 

Raşide 19 yaşında erkek arkadaşı tarafından para karşılığı sekse zorlanmış. Ardından başka kadın satıcılarının ağına düşmüş.

 

Tek isteğinin "sevilmek" olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, kendisini zorlayan erkek arkadaşına "hayır" derse sevilmeyeceğini düşünmüş.

 

Raşide uzun süredir kendini savunma eğitimi alıyor. Ancak hala bir çok şeye hayır demesi gerektiğini bilmiyor.

 

Tatil parası için

 

Para karşılığı zorla seks yaptırılan Loes da 11 yaşından beri zihinsel engellilerin yaşadığı kurumda kalıyor. 18 yaşında erkek arkadaşı tarafından para karşılığı sekse zorlanmış.

 

Erkek arkadaşı "Kazandığın parayla tatile gideriz" deyince karşı koyamamış. 2 hafta boyunca her gün başka erkeklerle birlikte olmaya zorlanmış. İtiraz ettiği zaman da şiddet görmüş.

 

Her gece geç saatlerde dönmesine karşın, kaldığı bakım evi yaşadıklarını fark etmemiş. Bir süre sonra ailesinden bir kişi durumun farkına varıp polise başvurmuş.

 

Loes, şimdi güvenlik gerekçesiyle başka bir kuruma nakledilmiş. Onu fuhuşa zorlayanlar ise yargılanıp cezalandırılmışlar.

 

Bir diğer kurban da 19 yaşındaki Luna. Cezaevinde kalan bir mahkumla bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden arkadaşlık kurmuş.  

Yusuf Özkan

Lahey, Hollanda

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Maydanoz TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim